Czy warto ubezpieczyć drona DJI?

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym pilotem drona i właśnie zakupiłeś swój pierwszy model, to pomyśl dwa razy czy wykupić ubezpieczenie. Brak doświadczenia w pilotażu oraz brak znajomości sprzętu może być bolesny dla Ciebie i Twojego portfela. 

Z naszego doświadczenia wynika, że większość wypadków oraz uszkodzeń spowodowana jest przez niedoświadczonych pilotów, którzy popełniają proste błędy.

Często te błędy nie są wynikiem nieostrożności lecz złej konfiguracji sprzętu!

Wydawać by się mogło, iż ubezpieczyciele mogą być jeszcze niegotowi na coraz powszechniejszą obecność bezzałogowych statków latających na naszym niebie. Jednakże jest to mylne przekonanie. Jeśli chodzi o ubezpieczenia dronów, specjalne oferty oferują również tuzy branży ubezpieczeniowej tacy jak PZU czy Ergo Hestia. Jak więc zabezpieczyć się przed przykrymi wypadkami, które mogą spotkać nasze maszyny?

Pamiętajmy, iż wielu producentów dronów jest gotowych na ewentualności takie jak niecelowe uszkodzenie urządzenia przez użytkownika. Firmą, która przykłada największą wagę do kwestii związanych z naprawami gwarancyjnymi i serwisowaniem produkowanego przez siebie sprzętu zdaje się być na obecny moment DJI- przedsiębiorstwo znane z maszyn takich, jak np. Mavic 3 Pro czy DJI Mini 3 Pro. Jednym z oferowanych produktów jest ubezpieczenie DJI Care Refresh. Jest to rodzaj specjalnego, dokupowanego oddzielnie przez użytkownika, ubezpieczenia obejmującego okres 12 miesięcy. Co więc klient otrzyma po zakupie Care Refresh?

  • Gwarancję wymiany sprzętu na nowy nawet w przypadku zalania czy wpadnięcia drona do wody.

  • Priorytetowe traktowanie- klienci posiadający kartę Care Refresh są przez firmę DJI traktowani priorytetowo, naprawy gwarancyjne zostają więc wykonane jak najszybciej jest to możliwe.

  • Ułatwiony kontakt z konsultantami.

Jak wygląda procedura ubezpieczania drona u producenta?

Po wykupieniu ubezpieczenia, użytkownik musi jedynie aktywować je na stronie DJI podając numer seryjny drona oraz karty DJI Care Refresh. Jedynym obostrzeniem jest fakt, iż aktywacja musi nastąpić maksymalnie do 48 godzin od uruchomienia bezzałogowego statku latającego.

Pamiętaj jednak, iż ubezpieczenie nie obowiązuje w przypadku:

  • Świadomego porzucenia drona,

  • Kradzieży,

  • Powstania uszkodzeń w wyniku lotów w niewłaściwych warunkach atmosferycznych,

  • Dokonywania samowolnych przeróbek lub korzystania z nieoficjalnych akcesoriów.

Ubezpieczenie OC na drony w tradycyjnej firmie ubezpieczeniowej

Na rynku obecne są również przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w tzw. ubezpieczeniu OC na drona, czyli ubezpieczaniu pilotów bezzałogowych statków latających. Należy do nich przykładowo AeroPolisa, która oferuje wiele wariantów ubezpieczeń OC operatorów zamykających się w przedziale finansowym 70 - 732 zł/rok, zarówno dla osoby fizycznej, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Wyjątkowe w ofercie tego pośrednika jest to, iż zakres obejmuje również zabezpieczenie przed wypadkami mającymi miejsce podczas lotów komercyjnych (czyli, za które pilot otrzymuje zapłatę – lot na zlecenie), czego z reguły nie oferują inne firmy oraz fakt, iż ubezpieczenie (tu w przypadku każdego rodzaju lotu w zakresie ubezpieczenia zgodnie z OWU) obowiązuje na całym świecie (z wyłączeniem terytorium USA, Kanady i Japonii), nie zaś jedynie na terenie Polski.

Najniższy limit gwarancyjny ubezpieczenia amatorskiego to imponujące 200.000 zł! Na koniec przypomnijmy- obowiązek posiadania ubezpieczenia został prawnie nałożony na osoby fizyczne, a więc operatorów dronów, nie zaś firmy będące właścicielami tych maszyn.

Sprawdź ofertę OC

Obecnie, oprócz gwarancji od producenta, możemy dodatkowo zabezpieczyć naszego drona od wyników rozmaitych wypadków losowych również w tradycyjnych firmach ubezpieczeniowych, np. Ergo Hestii, która oferuje standardowe ubezpieczenie OC oraz tzw. Aerocasco obejmujące ochronę na wypadek uszkodzenia drona w taki sam sposób, jak każdego innego statku powietrznego. Drugą znaną firmą mogącą ubezpieczyć naszego drona jest PZU, jednakże tu musimy liczyć się z faktem, że obowiązują ograniczenia dotyczące typu wykonywanych lotów.