Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Słuchawki kostne AfterShokz Aeropex - nasz punkt widzenia

2019-10-08
Słuchawki kostne AfterShokz Aeropex - nasz punkt widzenia

Był piękny upalny dzień, kiedy sklep MegaDron odwiedził nasz opiekun handlowy Michał. Miał na uszach, a właściwie założone przy uszach, zgrabne słuchawki i pełen entuzjazmu wtajemniczył nas, co to za fantastyczny sprzęt.

Wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o amerykańskiej marce AfterShokz produkującej słuchawki, których działanie oparte jest na tzw. przewodnictwie kostnym. 

Z początku nasza reakcja na bezprzewodowe, kostne słuchawki AfterShokz, które de facto były wówczas na rynku totalnym novum, przypominała...duży znak zapytania - to zdaje się być najlepsze określenie. Jednak, będąc otwartymi na nowe rozwiązania technologiczne, a przede wszystkim ufając Michałowi, jako specjaliście w dziedzinie praktycznych gadżetów, zdecydowaliśmy się na model testowy.

To był strzał w dziesiątkę - dziś każdy z nas ma swój egzemplarz modelu Aeropex  oraz wprowadziliśmy całą linię słuchawek kostnych AfterShokz do sprzedaży.
Niniejsza recenzja napisana została w oparciu o model AfterShokz Aeropex.

Przewodnictwo kostne - o co w tym chodzi

Metoda ta stosowaną już w XVIII wieku, choćby przez znanego kompozytora Beethovena, który cierpiąc na niemal całkowitą głuchotę skomponował II symfonię D-dur za pomocą stykania ściskanego w zębach pręta, którego stykał z pianinem. Wibracje przechodziły wówczas przez jego szczękę powodując, że dźwięk dochodził do jego mózgu przez kości.
Na bazie przewodnictwa kostnego działają również implanty słuchowe, które przekazują fale akustyczne do receptorów znajdujących się w uchu wewnętrznym omijając uszkodzone struktury narządu ucha.
Słuchawki z przewodnictwem kostnym AfterShokz pozwalają nam jednocześnie odbierać przesyłane przez nie dźwięk oraz słyszeć dźwięki otoczenia napływające do nas drogą powietrzną. Ma to wiele walorów, które postanowiliśmy wykorzystać w pracy.

Słuchawki AfterShokz - korzyści ze stosowania

Zdrowie

Jako Zespół wszyscy bardzo dużo pracujemy rozmawiając przez telefon, a jednocześnie - przy komputerze. Jesteśmy świadomi szkodliwości fal radiowych, którymi promieniują smartfony. Ilość pochłanianej przez ludzkie ciało energii, co mierzy współczynnik SAR (Specific Absorpion Rate), wzrasta szczególnie podczas rozmów głosowych. Tym bardziej, warto wówczas nie trzymać urządzenia bezpośrednio przy twarzy.
Dodatkowo, nie wprowadzając słuchawek do uszu, nie wprowadzamy również zarazków do wnętrza ucha oraz nie narażamy bębenków na ich uszkodzenie przy wysokich tonach.
Dzięki swojej konstrukcji, AfterShokz nie uciskają, nie powodując bólu głowy, co chwali sobie Mateusz H.:
'Dzięki wadze 26 gram są niemal niewyczuwalne na głowie i dopiero po całym dniu w pracy zaczynam odczuwać dyskomfort',
a Marcjanna dodaje:
'Mi słuchawki zaimponowały wygodą noszenia. Już po kilku minutach czułam że stały się "częścią mnie", a ja mogłam bez problemu słuchać ulubionej muzyki nawet wtedy, kiedy zwykłe nie mogłam, np. podczas porannego biegu na autobus, żeby zdążyć do MegaDrona :)'. 
Kolejna sprawa, że Aeropexy mają elastyczną budowę i z łatwością można je przekładać na szyję i z powrotem, gdy chcemy odebrać lub wykonać telefon.

Wygoda w pracy

Bezprzewodowe i kostne słuchawki Aftershokz są bardzo wygodne podczas pracy przy komputerze - wystarczy nacisnąć guzik na lewej słuchawce i połączenie jest odebrane. Mając wolne obydwie ręce, możemy obsługiwać łatwiej i szybciej. Dodatkowo, otwarta konstrukcja sprawia, że jesteśmy zorientowani, co dzieje się wokół nas, a to przy naszych obowiązkach ogromny walor. Jeśli z kolei potrzebujemy przeprowadzić dłuższą rozmowę telefoniczną i odgłosy otoczenia są niepożądane - możemy skorzystać ze stoperów, także dołączonych do zestawu.
Ich użyteczność w pracy docenił Bartek:
'Doskonale dopasowane słuchawki (czasem zapominam, że mam je na sobie), do używania w pracy są idealne, ale także przy codziennym użytkowaniu, np. jazda samochodem. Przy rozmowach dobrze słychać rozmówce, przy czym odbiorca nas tak samo dobrze słyszy. Dobra jakość muzyki, nie ma dużych basów, ale do spokojnego słuchania muzyki całkowicie wystarczą'. 
Dodatkowym atutem słuchawek AfterShokz jest ich żywotność. Jak mówi Mateusz H.:
'Czas pracy (ciągłego grania) jak podaje producent to 8 godzin i uważam, że jest to w pełni realny czas. Czas czuwania to 10 dni, tak 10 dni! Przez miesiąc używania słuchawki ładowałem tylko kilka razy'.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Współcześnie, coraz więcej osób spędza czas w pozycji siedzącej, a dominująca w naszym życiu staje się technologia. Jesteśmy zdania, że technologia może być nam przyjazna, ułatwiać i umilać aktywność fizyczną, niezbędną do utrzymania zdrowia.
O tym, jak sprawdzają się Aeropexy podczas uprawiania sportu wypowiedział się Dawid:
'Są wygodne i praktyczne, szczególnie do wszelkich aktywności na świeżym powietrzu (bardzo zwiększają bezpieczeństwo i komfort), wspaniale jest słyszeć swoją ulubioną muzykę, a jednocześnie otoczenie lasu podczas jazdy rowerem lub biegania'.
Opinię Dawida popiera Mateusz H., który testował już kilka rodzajów słuchawek:
Uważam, że ogromną przewagą słuchawek z przewodnictwem kostnym jest otwartość na zewnętrzne dźwięki, co pozwala zwiększyć bezpieczeństwo np. na przejściach dla pieszych słyszymy pojazdy, wiemy co się dzieje dookoła. Gdy jest ciepło, lubię biegać w deszczu. Słuchawki dają mi tego możliwość. Gdy jest zimno, słuchawki douszne utrudniają bieganie w czapce ponieważ "wbijają się" w bębenki. Testowałem wiele słuchawek do biegania - z zaczepami, douszne z języczkiem i zawsze trzeba je co jakiś czas poprawiać.' 
Żeby nie było zbyt idealistycznie, Mateusz zwrócił uwagę również na ich słaby punkt:
'Wszystko ma swoje minusy - podczas aktywności w głośnym miejscu np. ruchliwe ulice, gdy dźwięki zewnętrzne są dużo głośniejsze niż muzyka, czujemy jakby została ściszona do minimum. Ale kto lubi wdychać spaliny:) ? Dużo lepiej aktywność wykonywać, jeżeli jest taka możliwość, w parkach, lasach i tutaj możemy biegać z audiobookiem i dodatkowo słuchać śpiewu ptaków. Wspaniale! Koniec z ciężkim wyborem śpiew ptaków czy muzyka. Ważny aspektem podczas aktywności fizycznej jest "słuchanie ciała i oddechu" czyli odpowiednia synchronizacja ruchów i oddechu. Dzięki AfterShokz możemy połączyć słuchanie muzyki i ciała :)'.
Skoro jesteśmy już przy słabych punktach, warto zaznaczyć, że są to słuchawki dedykowane głównie do sportu, nie ma sensu porównywać jakości ich dźwięku do np. Bose. Mateusz C. przyznaje:
'Jakość dźwięku nie jest może ogromną zaletą tych słuchawek, ale nie są one dedykowane miłośnikom dźwięku a sportowcom'.
Choć Mateusz H. dodaje:
'Uważam, że ilość dźwięków docierająca do odbiorcy jest bardzo duża. Scena jest bardziej płaska, ale szeroka. Wokal jest bardzo czysty i dokładny. Wysokie tony nie sprawiają wrażenia "pisków". Natomiast niskie tony są bardzo delikatne. Będąc w domu muzyki słucha się równie przyjemnie'. 
Finalnie, kwestię jakości dźwięku pozostawiamy jako indywidualną i zależną od osobistych oczekiwań i potrzeb.
 

Codzienne użytkowanie


Kobieca część Zespołu doceniła wygodę słuchawek w codziennym użytkowaniu. Paulina zwraca uwagę na aspekty higieniczne:
'Aeropexy są w całości zabudowane, więc brud nie ma gdzie się dostać. Korzystam z nich w pracy i na siłowni, przekładając je z torby sportowej do torebki i w końcu nie muszę zaprzątać sobie głowy ich czyszczeniem, co jest uciążliwe i często uszkadzało membrany tradycyjnych słuchawek. To pierwsze słuchawki, przy których nie muszę obawiać się o ich uszkodzenie, nawet jeśli są rzucone w odmęty damskiej torebki :)'.
Męskim okiem podsumowuje to Mateusz H.:
'Przy produkcji widać i czuć, że wykonane są z bardzo wysokiej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia i zarysowania. Przyciski umieszczone są w przemyślanych miejscach. W łatwy sposób możemy: ustawić poziom głośności, zmienić utwór (cofnij, kolejny, zatrzymać/uruchomić), uruchomić asystenta, odebrać/odrzucić połączenie, wybrać ostatni numer, zmienić equalizer'.
Naszą uwagę przykuł także nietuzinkowy port ładowania -
'są to dwa konektory zaczepiane na magnes, dzięki czemu nie ma fizycznie możliwości uszkodzenia portu ładowania, a w przypadku pociągnięcia podczas dwugodzinnego ładowania, kabel zasilający odłączy się od słuchawek'.
Miej na względzie, że tych słuchawek nie naładujesz 'byle jaką' ładowarką...ale bez obaw, że jeśli Ci się zawieruszy - producent wspaniałomyślnie dołącza do zestawu dwa kable ładujące na wypadek wszelkich ewentualności :).

Głośna muzyka otoczenia


Wspominając o siłowni, spotkaliśmy się z głosami, że dźwięk dochodzący ze słuchawek będzie zagłuszany przez głośną muzykę z umiejscowionych zewsząd głośników i nie zda to egzaminu - dużo osób mówi, że zakłada słuchawki, aby się "wyłączyć", bardziej skupić na ćwiczeniach.
Tu znów uważamy, że to kwestia indywidualna. Zupełnie przypadkiem przekonała się o tym Paulina:
'Aeropexy poszły ze mną na trening przez nieuwagę - nie wzięłam swoich słuchawek dousznych i stwierdziłam, że lepsza zagłuszana moja muzyka niż zdanie się na to, co taśma nawinie. Bodziec dźwiękowy przewodnictwa kostnego jest słabszy od akustyki przewodnictwa powietrznego, więc musiałam ustawić Aeropexy na maksa, ale jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że dźwięk dopływający przez moje ciało jest mi bliższy niż dudniąca muzyka "na zewnątrz", którą bardzo dobrze słyszałam. Dla mnie to, że nie muszę wyciągać słuchawki, żeby usłyszeć pytania typu "Używasz tego jeszcze?", "Ile serii jeszcze Ci zostało?" to walor tych słuchawek, a jeśli trzeba "wyłączyć się" na niepożądane bodźce, po prostu skupiam się na swoim ciele - ćwiczeniach, które wykonuje i dźwiękach, które przewodzi z AfterShokz'.
Dodatkowo, zawsze można skorzystać z dołączonych do zestawu stoperów.

Wodoodporność


Przewodnictwo kostne wykorzystywane jest także w miejscach, gdzie panują specyficzne warunki, np. w hałasie lub w wodzie, gdzie słyszenie na drodze powietrznej jest utrudnione - wówczas warto skorzystać ze stoperów. Choć Aeropexy mają klasę wodoszczelności IP67, typowymi słuchawkami do pływania jest model Xtrainerz o klasie IP68 - są całkowicie zanurzalne do głębokości 2 m.Co ważne, każdy model AfterShokz jest odporny na pot i wilgoć. Możesz w nich spokojnie zrobić ostry trening w pocie czoła lub jak Mateusz, pobiegać w deszczu.Producent podaje, że z Aeropexami można pozostać pod wodą przez ok. 1 godzinę, więc na okazjonalne muzyczne ablucje - jak znalazł :).


Xtrainerz wykorzystane w wodzie

Słuchawki AfterShokz - przekonaj się sam

Jak widzicie, jesteśmy zachwyceni nowością na rynku jaką są bezprzewodowe słuchawki kostne AfterShokz. Żeby nie być gołosłownymi i nie prosić Was o uwierzenie na słowo, zapraszamy Was do przetestowania słuchawek w naszym sklepie stacjonarnym: 
Sklep Megadron, ul. Śląska 33 w Gdyni

 
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixel