Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Rozwiązywanie problemów z gimbalem

2018-01-17

Kiedy w aplikacji DJI GO, GO 4 lub DJI FLY pojawi się komunikat o błędzie zawieszenia, może naprawdę przyspieszyć Ci puls. Tilted horizon, gimbal motor overload i abnormal gimbal vibrations to błędy gimbala, których możesz doświadczyć. W przypadku niektórych pilotów, szczególnie początkujących, pierwszą reakcją jest zwykle umocnienie gimbala przez ręczne przekręcenie. NIE rób tego, ponieważ to nie działa i może uszkodzić gimbala!

Więc co należy zrobić? Jest bardzo prawdopodobne, że jesteś zaledwie o kilka dotknięć, aby rozwiązać problem z gimbalem w aplikacji DJI GO i DJI FLY. Na przykład, wykonując IMU i kalibrację przymiotnika w aplikacjach DJI GO i  DJI FLY, możesz naprawić "tilted horizon". Sprawdzając miejsce startu, możesz sprawdzić czy "gimbal motor overload" jest spowodowane przeszkodami, które uniemożliwiają obrót gimbala. Jeśli "gimbal vibrates abnormally", zdecydowanie musisz sprawdzić czy jakiekolwiek elementy antywibracyjne, takie jak płyta tłumiąca drgania, amortyzatory i gumowe kulki, działają prawidłowo.

Ponadto błędy gimbala mogą być spowodowane czynnikami środowiskowymi. Na przykład, latanie w gęstej mgle lub w chmurach może spowodować zwilżenie gimbala, co prowadzi do tymczasowej awarii. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz się martwić, ponieważ gimbal odzyska pełną funkcjonalność po wyschnięciu.

Aby Ci pomóc, poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe instrukcje rozwiązywania problemów z gimbalem.

Gimbal tilt error

Nie należy gwałtownie przekręcać gimbala, gdy nie jest on wypoziomowany. Wykonaj następujące kroki, aby go naprawić:

 1. Kalibracja IMU

  DJI GO

  Włącz dron, kontroler oraz aplikację DJI GO. Upewnij się, że zdjąłeś osłonę gimbala oraz, że w pobliżu nie ma żadnych metalowych instrukcji. Ustaw drona na płaskiej powierzchni, aby skalibrować IMU. Uruchom aplikacje DJI GO, przejdź do Main Controller Settings --> Advanced Settings --> Sensors --> IMU. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. 

  DJI FLY

  Zdejmij osłonę gimbala i upewnij się, że w pobliżu nie ma żadnych metalowych instrukcji. Włącz dron, kontroler oraz aplikację DJI FLY. Nie rozkładaj ramion drona i ustaw go na płaskiej, wyrównanej powierzchni. Kliknij 3 kropki dostępne w prawym górnym rogu --> Safety --> IMU normal. Kliknij niebieski przycisk Calibrate i podążaj za instrukcjami widocznymi na ekranie.

 2. Kalibracja Gimbala

  Jeśli gimbal nie jest wypoziomowany po skalibrowaniu IMU, należy przejść do Gimbal Automatic Calibration. Bardzo ważne jest, aby podłoże było proste i wypoziomowane.

  DJI GO

  Uruchom aplikację DJI GO na urządzeniu mobilnym, dotknij Camera --> Setup --> Gimbal. W menu gimbala wybierz Gimbal Automatic Calibration. Dotknij ok, aby rozpocząć kalibrację.

  DJI FLY

  Kliknij 3 kropki dostępne w prawym górnym rogu --> Gimbal Calibration--> Auto.

 3. Adjust Gimbal Roll

  Jeśli po przeprowadzeniu automatycznej kalibracji Gimbala aparat nadal nie jest ustawiony poziomo, można ręcznie ustawić wałek przegubowy w aplikacjach DJI GO. Idź do ustwień gimbala, kliknij Adjust Gimbal Roll. Następnie przeniesie Cię do widoku kamery, aby wyregulować przegub.

Komunikat "Gimbal motor overload" w dronie

Komunikat oznacza przeciążenie silników gimbala w dronie. Jeżeli stało się to w powietrzu lub w przypadku "krasy" można podjąć próbę kalibracji. 

 1. Zdejmij osłonę  z gimbala.

  Sprawdź czy zacisk gimbalowy lub inne osłony zostały usunięte. Zawsze pamiętaj, aby je usunąć przed lotem! W innym wypadku można spalić silniki gimbala

 2. Sprawdź drona pod kątem przeszkód.

  Sprawdź, czy jakakolwiek przeszkoda uniemożliwia obrót gimbala. Wykonaj automatyczną kalibrację gimbala po przeglądzie.

 3. Należy wykonać kalibrację IMU oraz kalibrację gimbala opisane wyżej.

Jeżeli powyższe kroki nie przynoszą poprawy najprawdopodobniej uszkodzona jest taśma gimbala, która odpowiada za zasilanie silników gimbala. Kabel ten może ulec uszkodzeniu nawet w przypadku braku "kraksy" gdyż taśma wyrabia się podczas pracy silników gdyż jest w stałym ruchu. Brak zakładania osłon gimbala przyśpiesza proces niszczenia się taśmy. Dodatkowo jeżeli brakuje podglądu z obrazu:

Brak podglądu na żywo w dronie

Jeżeli w dronie, po uszkodzeniu/wypadku/twardym lądowaniu brakuje dodatkowo podglądu na żywo może to oznaczać uszkodzenie taśmy sygnałowej (wielożyłowej), która odpowiada za transmisję obrazu z kamery. 

Jeżeli chcesz zdiagnozować i naprawić uszkodzonego drona możesz skorzystać z naszego serwisu. Posiadamy kilkuletnie doświadczenie. 

 

Gimbal vibration error

DJI Gumki gimbal

Kiedy dostaniesz ostrzeżenie "abnormal gimbal vibration" i niestabilny obraz ("jello") powinieneś wylądować i sprawdzić czy jest jakieś uszkodzenie.

 1. Płyta absorbująca wibracje oraz gumki pochłaniające drgania .

  Gdy gimbal wibruje nieprawidłowo, oznacza to, że drgania z drona wpłynęły na gimbal. Właśnie dlatego należy sprawdzić, czy wszystkie elementy antywibracyjne są nienaruszone i prawidłowo zamontowane. Wymień uszkodzoną część przed lotem.

 2. Sprawdź śmigła.

  Nieprawidłowe wibracje mogą wystąpić, jeśli śmigła nie są zrównoważone albo posiadają uszczerbki. Wymień uszkodzone śmigła, aby latać bezpiecznie i robić płynne zdjęcia.


DJI Śmigła Mavic Pro

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel