Dziś 15 lutego oberwał się fragment nadmorskiego klifu w okolicach Gdyni Orłowo. Operator z naszego zespołu MegaDron wybrał się na miejsce, aby zobaczyć z powietrza jak wygląda teren po obsunięciu się ton piachu do morza. Do wydarzenia doszło prawdopodobnie po godzinie 13. Strażacy szacują, że osunęło się ponad 1000 m3 piachu. Oprócz straży pożarnej na miejscu była także Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza, na szczęście nikt nie został ranny.

Miejsce osuwiska jest popularnym szlakiem spacerowym mieszkańców Gdyni. Ujęcia z drona pokazują, że piach dotarł do wody, lecz droga nie została zatorowana. Straż Pożarna informuje, że miejsce osuwiska zajmuje około 40 metrów gdyńskiej plaży. Część klifu nieopodal mola w Orłowie mierzy około 5 metrów, więc tony leżącego na plaży piachu są dobrze widoczne z ujęć z powietrza, wykonanych za pomocą drona.

Na facebookowym fanpagu MegaDron transmitowaliśmy WIDEO LIVE z miejsca zdarzenia. Klif w tym momencie już się nie osuwał i na miejscu było sporo spacerujących osób. Operator transmitował wydarzenie modelem DJI Phantom 3 Professional. Jest to starsza generacja dronów firmy DJI. Jego młodszy brat Phantom 4 Pro lub Advanced zapewne sprawdziłby się lepiej w tym zadaniu, chociażby ze względu na większy zasięg. Choć trzeba przyznać, że nasz zasłużony Phantom 3 poradził sobie bez problemu. Dron startował z mola, a nie bezpośrednio przy osuwisku, dlatego zasięg miał znaczenie.

Drony coraz częściej pomagają w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Tym razem pomógł utrwalić miejsce oberwania fragmentu klifu w Gdyni Orłowo. Lecz drony są wykorzystywane także do akcji ratowniczych, ochrony środowiska i mienia, jak i inspekcji. To tylko niektóre z przykładów wykorzystania drona. Niedługo może każdy dziennikarz będzie miał przy sobie podręcznego drona jak, np. Mavic Air lub DJI Spark, którego będzie mógł wyjąć w każdej chwili z torby i uwiecznić dane zdarzenie. Podane drony ważą poniżej 0,6 kg, dlatego nie potrzebujemy żadnych dodatkowych zgód do latania w mieście. Pamiętajmy jednak, by zachować bezpieczne odległości od ludzi i budynków. Przypominamy także, że do wykorzystywania dronów w celach zarobkowych (nawet gdy nie wystawiamy faktur, ale używamy go do pracy) potrzebna jest licencja UAV.