Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dlaczego dron to dobra zabawka dla dziecka?

2015-07-09
Dlaczego dron to dobra zabawka dla dziecka?

Australijski naukowiec specjalizujący się w inteligentnych systemach transportowych uważa, że gotowy do lotu dron może zachęcać młodzież w przyszłości do projektowania technologii związanej z dronami. Doktor James Ward z Uniwersytetu w Sydney mówi, że technologia bezzałogowych pojazdów sterowanych sygnałami radiowymi rozwija się od 50 lat i nadal stwarza perspektywy rozwoju. Drony można zakupić w cenie już w cenie 200 zł (np. Syma X5C, Hubsan H107L, Syma X11) do kilku tysięcy złotych.

"Niezależnie od opinii na temat stosowania  dronów, są to urządzenia powszechne dla wielu gałęzi przemysłu. Ponieważ technologia UAV (Unmanned Aerial Vehicle - bezzałogowy system latający) jest skomplikowana może być wykorzystywana przez wiele innych "powiedział badacz robotyki będący mentorem licealistów w wieku 14-18 lat w klubie robotyki na uniwersytecie.

"Widzimy młodych studentów, którzy wzrastali z urządzeniami wysokich technologii w zasięgu ręki i stąd są chętni do nauki mechaniki takich technologii. Niektórzy z młodych ludzi, którzy marzą o posiadaniu quadrocoptera w rzeczywistości mogą być projektantami tej technologii w przyszłości".

"Tak więc nauka jak one działają, myślenie o potencjalnych zastosowaniach technologii a także zagadnieniach prawnych i etycznych otaczających ich zastosowanie może być bardzo pouczające." powiedział dr Ward. Prawo australijskie zakazuje stosowania UAV powyżej 122 metrów bez zatwierdzenia przez Urząd Cywilnego Bezpieczeństwa Lotniczego (CASA) oraz odległości 5 kilometrów od lotniska. Mniejsze drony wykorzystywane do celów niekomercyjnych, nie wymagają zezwolenia lub zgody, ale przepisy CASA regulują, że muszą latać co najmniej 30 metrów z dala od ludzi i mienia. W Polsce również prawo zezwala na hobbistyczne loty dronami bez dodatkowych uprawień.

Oto kilka przykładów wykorzystania UAV:

  • Archeolodzy stosują małe drony z kamerami na podczerwień do odtworzenia modelu 3D starożytnych kurhanów.

  • Rolnicy używają dronów w celu monitorowania pogłowia bydła lub przyrostu chwastów.

  • Naukowcy pracujący w Indonezji stosują drony do badania zagrożonych orangutanów na Sumatrze.

  • Synoptycy wykorzystują drony do badania huraganów aby dokładniej monitorować siłę burzy.

  • Straż Pożarna w australijskim stanie Victoria używa dronów do walki z ogniem w kopalniach węgla brunatnego.

  • Japońscy inspektorzy bezpieczeństwa stosują drony do badania stanu elektrowni jądrowej Fukushima.

  • Ratownictwo kanadyjskie wykorzystuje drony  do poszukiwania zaginionych turystów.

  • Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi wykorzystywano drony do filmowania sportowych imprez narciarskich i snowboardowych.

  • Włoski dom mody Fendi stworzył pierwszą na świecie na żywo transmisję pokazu mody z wykorzystaniem dronów.

  • Naukowcy ze Szwajcarii z dziedzin inżynierii, nauki, techniki, matematyki i zarządzanie z uczelni  ETH Zurich, opracowali drona, który może żonglować.

 

Artykuł został przetłumaczony na język polski.

Źródło http://www.news.com.au/technology/why-children-should-be-given-a-drone-for-christmas/story-e6frfrnr-1227149784087

Idealny dron dla dziecka

Pierwszy dron dla dziecka nie musi być produktem wypasionym. Tutaj jest trochę jak z jazdą na rowerze - zaliczymy kilka upadków, dlatego należy wybierać drony, które będą posiadały części zamienne oraz przede wszystkim będą odporne na uderzenia.Autor
spec. Mateusz Hubert
Absolwent Akademii Morskiej, ukończył kierunek Internet w biznesie. Posiada świadectwo kwalifikacji VLOS. Na punkcie dronów i nowych technologii ma totalnego fioła, uwielbia też prędkość, więc lata dużo dronami wyścigowymi
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2015
pixel