Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Zenmuse XT vs XT2 - co nowego?

2018-09-27
Zenmuse XT vs XT2 - co nowego?

Wiosną tego roku firma DJI wypuściła na rynek swoje nowe dziecko- kamerę Zenmuse XT2. Podobnie jak pierwszy Zenmuse XT, XT2 pochodzi z partnerstwa pomiędzy DJI i FLIR. Czym dokładnie różni się XT2 od pierwszej wersji kamery termowizyjnej FLIR TAU 2?

Po pierwsze, Zenmuse XT jest dedykowana do dronów Inspire 1, Matrice 100, 200 i 600. XT2 ze względu na swoje rozmiary, na liście kompatybilności nie posiada Inspire 1 i Matrice 600 a: Matrice 200, 210, 210 RTK oraz 600 Pro.

Druga różnica, to fak, że kamera XT2, oprócz sensora termowizyjnego, posiada dodatkowe wsparcie ze strony sensora optycznego- kamery 4K. Pełna integracja systemu dwóch obrazów pozwala identyfikować obiekty w czasie rzeczywistym i rejestrować dane termowizyjne i wizyjne podczas tego samego lotu. Dodatkowe funkcje oraz zaawansowane algorytmy pozwalają na natychmiastowe wykrycie uszkodzeń sprzętów i budynków etc. dzięki wykryciu subtelnych różnic temperatury.
Nowe funkcje:
TEMP ALARM: natychmiastowe powiadomienia, gdy temperatura obiektu przekroczy wcześniej ustalone parametry.HEAT TRACK: automatyczne wyszukiwanie najgorętszego punktu na danym obszarze.TEMP CHECK: pomiary temperatury zaznaczonego obiektu lub obszaru w czasie rzeczywistym.
FLIR MSX®: funkcja wykorzystująca kontury z obrazu rzeczywistego i nakłada je na termogram; znacznie wpływa to na szczegółowość obrazu.


QUICK TRACK: zablokowanie kamery na wyznaczonym obiekcie, co ułatwia wykonanie skomplikowanych nalotów w trudnych warunkach.
ISOTHERMS: identyfikuje zakres temperatury wymagany do konkretnej misji- przydatne w rolnictwie i przy inspekcjach.Nowością jest także stopień ochrony przed drobnymi ciałami stałymi (o średnicy 1 mm i większymi) i kropel wody padających z dowolnego kierunku IP44. Eliminuje to ograniczenia pogodowe pierwszej wersji XT.

Podobnie jak w przypadku poprzednika, przy zakupie XT2 należy wybrać model obiektywu. W tym przypadku są to: 9 mm, 13 mm, 19 mm i 25 mm dostępne w dwóch częstotliwościach- 30 Hz i 9 Hz (wcześniej były to 6.8, 7.5, 9, 13 i 19 mm).

W XT2 ulepszony został gimbal. W tej kwestii Zenmuse oferuje przełomową precyzję w postaci kontroli do ±0.01°, co gwarantuje wysoką stabilność nawet przy dużym wietrze i intensywnych manewrach. Co więcej, gimbal XT2 posiada większy zakres kontroli na osi X (roll)- wcześniej było to ±45°, teraz to aż -90° do +60°.
Zensmuse XT2 to, względem wersji bazowej, całkiem inna jakość nagrywanego materiału video. Rozdzielczość 640 x 512 i 336x 256 zastąpiła rozdzielczość Ultra HD 3840×2160 29.97p i FHD: 1920×1080 29.97p. Co ważne, mamy tu do czynienia z obrazem 8 bit przy formacie MOV i MP4 i 14 bit w TIFF Sequence i SEQ.
Podsumowując, XT2 opiera się na swoim poprzedniku zachowując jego funkcjonalność. Wprowadzone do Zenmuse XT2 innowacje zwiększają wydajność, dokładność i bezpieczeństwo użytkowania, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdza się w misjach poszukiwawczych, ratowniczych, w zwalczaniu pożarów i w inspekcjach.


 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel