Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Operatorze drona NSTS! Zrób to do końca roku

2023-11-16
Operatorze drona NSTS! Zrób to do końca roku

Nowy rok 2024 to kolejne duże zmiany dla branży dronów. Kończy się okres przepisów przejściowych i już niedługo zaczną obowiązywać przepisy właściwe. Urząd Lotnictwa Cywilnego podczas seminarium, które odbyło się 9.11.23 podał ważne informacje.

Najważniejsze zmiany:

  • Koniec możliwości składania oświadczeń operatorów do NSTS
  • Początek obowiązywania scenariuszy unijnych STS
  • Nowe szkolenia do uzyskania uprawnień oraz możliwość rozszerzenia NSTS do STS
  • Rozpoczęcie lotów w pełnej kategorii otwartej

Oświadczenie operatora NSTSprawo drony zmiana UE

Każdy, kto planuje zrobić lub posiada szkolenie NSTS – najpóźniej do końca roku powinien złożyć oświadczenie operatora do wybranego NSTS. Nawet jeżeli twoje oświadczenie o NSTS jest ważne, musisz je złożyć jeszcze raz. Składając oświadczenie o NSTS przed 31.12.2023 wydłużasz sobie prawo do lotów na zasadach NSTS na kolejne dwa lata od daty wysłania oświadczenia oraz masz możliwość przystąpić do szkolenia NSTS w 2024-2025.

Wysłanie oświadczenia 1.01.2024 lub później NIE BĘDZIE MOŻLIWE! Nie zwlekaj z wyrobieniem uprawnień do NSTS, im później je zrobisz, tym mniej czasu będziesz mógł z nich korzystać. To z tego powodu, że krajowe scenariusze NSTS będą obowiązywały do końca 2025, ale będą miały sens dla tych, którzy przed końcem tego roku złożą oświadczenia do NSTS jako operator.

Co się stanie z Twoimi uprawnieniami NSTS w 2024 jeżeli nie wyślesz oświadczenia do 31.12.2023? Z dniem upływu ważności ostatniego oświadczenia nie będziesz mógł korzystać z uprawnień do NSTS.

Jak złożyć takie oświadczenie?


1. Zaloguj się w systemie ULC.
2. Wejdź na profil operatora.
3. Kliknij w przycisk: „Generuj oświadczenie o operacji w kategorii szczególnej”.
4. Oświadczenie, po uzupełnieniu, można przesłać do ULC elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać pocztą tradycyjną po własnoręcznym podpisaniu.
5. Po udanej weryfikacji dokumentu, operator BSP otrzyma potwierdzenie odbioru i kompletności oświadczenia dotyczącego operacji w zadeklarowanym NSTS znajdującym się w profilu operatora.

Więcej informacji możesz znaleźć tutaj.

Rozszerzenie uprawnień z NSTS na STS


konwersja uprawnien operatora drona infografika

Posiadacze NSTS (NSTS-01, -02, -03, -04) będą mogli rozszerzyć swoje kompetencje do europejskich uprawnień STS- 01, a piloci BVLOS (NSTS-05, -06, -07, -08) będą mogli rozszerzać je do STS-02. Szkolenie oraz egzamin będzie bezpłatne i dostępne na stronie ULC. Obowiązkowy będzie rónież egzamin praktyczny.

Jak będzie wyglądało rozszerzenie uprawnień do STS dla osób z konwersją świadectwa kwalifikacji?

Dla potwierdzenia kwalifikacji do STS musisz ukończyć darmowy egzamin teoretyczny, który będzie dostępny na stronie ULC na Twoim profilu do dnia 31.12.2024. Egzamin będzie składał się z 80 pytań, 75% poprawnych odpowiedzi do zaliczenia oraz nie będzie limitu podejść. Po zaliczeniu teorii musisz przejść szkolenie praktyczne w ośrodku szkoleniowym na dronie z klasą C5, niezależnie od dotychczasowego doświadczenia i godzin lotu. Dotyczy to również instruktorów prowadzących szkolenia.

Na dzień dzisiejszy na moim profilu pilota mam uprawnienia do STS-01/ STS-02 czy muszę coś jeszcze robić?

Taką sytuację mają osoby, które robiły konwersje świadectwa kwalifikacji. Będzie możliwość pełnego rozszerzenia uprawnień do STS w uproszczonej formie do końca 2024 roku. Dotyczy to wszystkich osób posiadających uprawnienia do NSTS na dzień 31.12.2023. Niezależnie od tego czy mieli wcześniej przypisany STS czy nie.

Loty w kategorii otwartejpilot drona kategoria otwarta

A1- maksymalna waga drona w tej podkategorii zwiększa się z 500 do 900 gramów. Warunki lotów zostają bez zmian tj. zakaz wlatywania nad zgromadzenia osób. Można latać dronami klasy C0 ( np. Mini 3/3PRO, Mini 4/4PRO) oraz dronami o wadze poniżej 250 gramów, które zostały wprowadzone na rynek przed 01.01.24 (np. Mini 2 SE).

A2- warunki lotów zostają bez zmian tj. nie można latać nad postronnymi i zachować dystans 50 m. Można latać tylko dronami z klasą C.

A3- warunki lotów zostają bez zmian tj. nie można latać nad ludźmi i zachować dystans 150 m od budynków. Do tej podkategorii trafiają wszystkie drony powyżej 250 g, które nie mają klasy i jej nie dostaną oraz drony własnej konstrukcji.

Podsumowanie

Jeżeli posiadasz uprawnienia NSTS lub planujesz je zrobić, koniecznie złóż oświadczenie operatora do wybranego NSTS do końca roku 2023. Przygotuj się na to, że w przyszłym roku będzie możliwość wykonania konwersji uprawnień. Obserwuj na bieżąco zmiany i zapisz się do naszego newslettera, aby nie przegapić żadnej ważnej informacji.

Autorzy
Marcjanna Hubert
Główna redaktor bloga Megadron, od 4 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Jest miłośniczką podróży, polskiego morza i sztuki, więc szczególnie ujmuje ją wykorzystanie nowych technologii do odkrywania jej z innej, szerszej perspektywy.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel