Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Nowe drony do misji autonomicznych - DJI Matrice 3D i Matrice 3TD

2024-04-08
Nowe drony do misji autonomicznych - DJI Matrice 3D i Matrice 3TD

Nowe drony DJI Matrice 3DMatrice 3TD zostały dostosowane specjalnie do współpracy z DJI Dock 2, są mniejszą wersją M30T, przeznaczone do bycia na zewnątrz. Urządzenia wprowadzone przez DJI oferują zaawansowane możliwości w misjach autonomicznych. Doskonale sprawdzą się w licznych zastosowaniach, od precyzyjnego mapowania po operacje inspekcyjne i ratownicze. W tym artykule dowiesz się o możliwościach nowych dronów, ich parametrach, kompatybilności oraz poznasz odpowiedź na najczęściej zadawane pytania.

Dron-DJI-Matrice-3TD-Air

Zastosowanie DJI Matrice 3D/3TD

Matrice 3D został wyposażony w kamerę tele oraz kamerę szerokokątną z mechaniczną migawką, spełniając wszelkie potrzeby związane z precyzyjnym mapowaniem w skali 1:500. Natomiast Matrice 3TD, wyposażony w teleobiektyw, kamerę szerokokątną i kamerę termowizyjną, umożliwia rejestrowanie obrazów zarówno w świetle widzialnym, jak i w podczerwieni. Jest to szczególnie przydatne dla organów ścigania lub operacji inspekcyjnych. Oba drony są wyposażone w systemy wykrywania otoczenia oraz funkcje automatycznego unikania przeszkód, co zabezpiecza je przed kolizją z drzewami, budynkami i innymi dużymi przeszkodami. Dzięki zaawansowanym możliwościom operacyjnym Dock 2 każdy z dronów może być wykorzystywany do operacji wymagających szczególnej precyzji.

Drony wyposażone są w zintegrowane anteny RTK, umożliwia pełne wykrywanie przeszkód dookólne i automatyczne omijanie przeszkód, efektywność każdego lotu. Charakteryzują się także maksymalnym czasem lotu wynoszącym 50 minut, zasięgiem działania do 10 km, stopniem ochrony IP54 chroniącym przed wiatrem i kurzem oraz możliwością ładowania przez 400 cykli.

Operacje o wysokim standardzie:

 • pyłoszczelność i wodoodporność IP54
 • maksymalny czas lotu 50 min
 • 6-kierunkowy system wykrywania przeszkód
 • maksymalny zasięg 10 km
 • zintegrowany moduł RTK z dokładnością pozycjonowania ± 3 cm
 • 400 cykli baterii
 • start w około 45 sekund

Szybkie ładowanie i szybki start

Dla służb ratunkowych, które muszą szybko reagować na sytuacje awaryjne, czas jest kluczowy. Dzięki zaawansowanym algorytmom rozpoznawania obrazu oraz technologii pozycjonowania w czasie rzeczywistym (RTK), drony M3D i M3TD mogą startować z DOCK 2 zaledwie w ciągu 45 sekund. To oznacza, że można je błyskawicznie wyprowadzić do akcji i dostarczyć aktualne dane, umożliwiając podejmowanie szybkich i świadomych decyzji. Kiedy dron wyląduje na lądowisku DOCK 2, proces ładowania bezprzewodowego pozwoli na naładowanie baterii od 20% do 90% w zaledwie 32 minuty, zapewniając zasilanie na kolejne operacje.

Funkcje nowych DJI M3D i M3TD

Po zakończeniu lotu DJI FlightHub 2 tworzy dokładne modele 3D na podstawie zebranych danych, które wiernie odwzorowują teren operacji. Modele możesz opisywać, mierzyć i pobierać. Wykorzystując precyzyjne modele 3D, masz możliwość wizualnej edycji trasy lotu z perspektywy pierwszej osoby oraz przeglądania wyników symulowanego obrazowania. Dzięki temu będziesz miał intuicyjną i efektywną kontrolę, poprawiając planowanie i precyzję tras lotu. Korzystając z funkcji AI, możesz wykadrować określony obszar w modelu 3D, a dron automatycznie porówna ten obszar z ograniczonym obszarem w kolejnych zautomatyzowanych operacjach, dostosowując aktywnie kąt kamery, aby zapewnić dokładne uchwycenie tego samego obszaru podczas wielu lotów. Funkcja Zadania FlyTo w DJI FlightHub 2 wykorzystuje te precyzyjne modele 3D do automatycznego planowania optymalnej trasy lotu. Wystarczy kliknąć obiekt, a dron poleci do celu przez efektywną i bezpieczną trasę. Sterowanie lotem na żywo za pomocą DJI FlightHub 2 lub chmury pozwala na kontrolę lotu oraz kąta gimbala, nawet jeśli DJI Dock 2 jest zainstalowany w dużej odległości, korzystając z klawiatury i myszy. Podczas wykonywania automatycznych zadań lotniczych dron wykorzystuje funkcje dookólnego wykrywania przeszkód i automatycznego ich omijania, co zwiększa skuteczność zadań lotniczych.

DJI-Matrice-3TD

Porównanie DJI Matrice 3D i Matrice 3TD

Dron DJI Matrice 3D
Dron DJI Matrice 3D
Dron DJI Matrice 3TD
Dron DJI Matrice 3TD
Wyposażony w szerokokątną kamerę 20 MP, 24 mm z matrycą CMOS 4/3 i mechaniczną migawką, a także kamerę z teleobiektywem 12 MP, 162 mm z matrycą 1/2 CMOS. Dron idealnie sprawdzi się podczas precyzyjnych lotów mapujących w celach inspekcyjnych, badań środowiskowych lub pomiarów związanych z pracami budowlanymi. Dzięki zastosowaniu migawki o szybkości 0,7s doskonale sprawdza się do precyzyjnych modeli.

Wyposażony w kamerę szerokokątną, teleobiektyw i kamerę termowizyjną, M3TD może wyświetlać zarówno obrazy w świetle widzialnym, jak i termowizyjnym. Dzięki temu jest idealnym narzędziem do precyzyjnych zadań, takich jak mapowanie, pomiary oraz operacje bezpieczeństwa i inspekcji, które mogą odbywać się nawet w warunkach nocnych. Matrice 3TD doskonale sprawdza się w zastosowaniach dla służb policyjnych, ratowniczych oraz do patrolowania obszarów. Jest idealnym narzędziem do autonomicznych operacji służb bezpieczeństwa publicznego.

Matrice 3TD wyposażony jest w ten sam aparat tele co Matrice 3D, jednak różni się kamerą szerokokątną (CMOS 1/1,32 cala, odpowiednik formatu 24 mm, o efektywnych 48 MP pikselach). Zawiera także dodatkową kamerę termowizyjną (odpowiednik formatu 40 mm, o rozdzielczości 640x512 w trybie standardowym oraz 1280x1024 w trybie UHR podczerwieni, z 28-krotnym cyfrowym zoomem), która umożliwia obserwację w świetle widzialnym, jak i w podczerwieni.

Kamera szerokokątna

 • 4/3 CMOS
 • odpowiednik formatu 24 mm
 • efektywne piksele 20 MP
 • mechaniczna migawka

Kamera szerokokątna

 • CMOS 1/1,32 cala
 • odpowiednik formatu 24 mm
 • efektywne piksele 48 MP

Telekamera

 • 1/2-calowy CMOS
 • odpowiednik formatu 162 mm
 • efektywne piksele 12 MP

Telekamera

 • 1/2-calowy CMOS
 • odpowiednik formatu 162 mm
 • efektywne piksele 12 MP
 

Kamera na podczerwień

 • odpowiednik formatu 40 mm
 • tryb normalny: 640 × 512 przy 30 klatkach na sekundę
 • tryb obrazu w podczerwieni UHR: 1280×1024 przy 30 kl./s (Po włączeniu funkcji obrazu w podczerwieni UHR dron automatycznie włącza lub wyłącza tryb obrazu w podczerwieni UHR w zależności od jasności światła otoczenia.)
 • 28-krotny zoom cyfrowy

Kompatybilność Matrice 3D i 3TD

Wykorzystując precyzyjne modele 3D, masz możliwość edytowania wizualnych tras lotu z perspektywy pierwszej osoby, przeglądania podglądu symulowanych wyników obrazowania oraz łatwego ustawiania i nawigacji po trasach dzięki funkcjom FPV podczas misji z punktami orientacyjnymi. Dzięki temu ​​misje są bardziej intuicyjne i wydajne, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz skuteczności działań związanych z mapowaniem i pomiarami.

Zarówno M3D, jak i M3TD obsługują ładunki zewnętrzne poprzez E-Port Lite, co umożliwia przeprowadzanie różnorodnych misji. Każdy z dodatkowych ładunków może być sterowany zdalnie za pomocą FlightHub 2, co zapewnia elastyczność w dostosowywaniu się do różnych zadań. E-Port Lite drona pozwala też na podłączenie spadochronu, co zwiększa bezpieczeństwo.

Synchronizacja między chmurami

Dzięki funkcji FlightHub Sync DJI FlightHub 2 możesz łatwo połączyć go z chmurą w celu elastycznego zarządzania danymi operacyjnymi.

DJI TerraAPI

Za pomocą DJI TerraAPI możesz zintegrować zaawansowane możliwości mapowania DJI Terra z własnymi systemami zarządzania dokami. Umożliwia to automatyczną rekonstrukcję 2D/3D i niestandardowych procesów mapowania zdjęć.

Dron-DJI-Matrice-3D-Air-Fly

Najczęściej zadawane pytania DJI Matrice 3D/3TD

Jaka jest różnica między DJI Matrice 3D i DJI Matrice 3TD?

DJI Matrice 3D posiada kamerę tele i kamerę szerokokątną z mechaniczną migawką, spełniającą potrzeby precyzyjnego mapowania w skali 1:500. DJI Matrice 3TD, wyposażony w kamerę szerokokątną, kamerę tele i kamerę na podczerwień, może wyświetlać zarówno obrazy w świetle widzialnym, jak i termicznym, dzięki czemu nadaje się do operacji bezpieczeństwa i inspekcji.

Jaka jest różnica między serią DJI Matrice 3D a serią DJI Mavic 3 Enterprise?

Seria DJI Matrice 3D została zaprojektowana specjalnie dla DJI Dock 2. W porównaniu z serią DJI Mavic 3 Enterprise, oferuje wydłużony czas lotu nawet do 50 minut i posiada wodoodporną obudowę, antenę GNSS/RTK, a także funkcje odmgławiania obiektywu i ładowania bezprzewodowego.

Czy mogę używać aparatury zdalnego sterowania do ręcznego sterowania serią DJI Matrice 3D?

Po sparowaniu serii DJI RC Pro Enterprise i DJI Matrice 3D, możesz przystąpić do sterowania ręcznego.

Czy seria DJI Matrice 3D może być używana z innymi stacjami dokującymi?

Nie, seria Matrice 3D może być używana tylko z DJI Dock 2.

Czy kamera tele w DJI Matrice 3D obsługuje mapowanie bez GCP?

Nie, natomiast mapowanie bez GCP obsługuję kamera szerokokątna w DJI Matrice 3D.

Czy akcesoria z serii DJI Mavic 3 Enterprise są kompatybilne z serią DJI Matrice 3D?

Tylko DJI RC Pro Enterprise jest kompatybilny.

Czy seria DJI Matrice 3D obsługuje Hyperlapse, ActiveShots i Timelapse?

Nie, seria DJI Matrice 3D nie obsługuję tych funkcji.

Czy seria DJI Matrice 3D obsługuje precyzyjne mapowanie?

DJI Matrice 3D może spełnić wymagania precyzyjnego mapowania w skali 1:500. Jeśli do mapowania używany jest DJI Matrice 3TD, dokładność modelu nie może spełnić wymagań precyzyjnego mapowania, dlatego zamiast niego zalecany jest DJI Matrice 3D.

Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas korzystania z kamery na podczerwień DJI Matrice 3TD?

Nie należy wystawiać obiektywu kamery na działanie silnych źródeł energii, takich jak słońce, lawa lub promienie lasera. W przeciwnym razie czujnik kamery może ulec spaleniu, prowadząc do trwałego uszkodzenia.

Czy mogę używać serii DJI Matrice 3D w różnych krajach lub regionach?

Nie. Przed zakupem należy skontaktować się ze sprzedawcą w celu potwierdzenia odpowiednich krajów i regionów.

Czy seria DJI Matrice 3D obsługuje urządzenia innych firm?

Wyposażony w E-Port, dron obsługuje połączenie z urządzeniami innych firm, takimi jak głośniki i reflektory, aby uzyskać więcej funkcji. Co więcej, E-Port Lite w dronie obsługuje podłączenie spadochronu, skutecznie zapewniając bezpieczeństwo lotu.

Głośniki, reflektory, spadochrony i inne ładunki innych firm są sprzedawane oddzielnie.

Dlaczego śmigła serii DJI Matrice 3D obracają się powoli przed startem?

Przed startem seria DJI Matrice 3D będzie powoli obracać śmigła przez kilka sekund. Podczas tego procesu dron sprawdzi integralność śmigieł przez soczewki. Jeśli na śmigłach pojawią się uszkodzenia większe niż 10 mm, start zostanie zawieszony, aby zapewnić bezpieczeństwo lotu.

Dlaczego słyszę dźwięk dochodzący z ramion ramy, gdy potrząsam DJI Matrice 3D?

Seria DJI Matrice 3D ma tłumiki cząstek zainstalowane w osłonach LED na końcu ramion ramy, aby tłumić wibracje ramion ramy, zapewniając niezawodny, długotrwały lot w różnych środowiskach. Tłumiki drgań wydają dźwięk podczas potrząsania.

Dron-DJI-Matrice-3TD-Fly

Podsumowanie

Nowe drony DJI Matrice 3D i Matrice 3TD wraz z Dock 2 to innowacyjny krok naprzód. Zapewniają zaawansowane funkcje i niezawodność niezbędną do wykonywania autonomicznych operacji. Ich zastosowanie, szybkość działania oraz wysoki standard bezpieczeństwa czynią je bardzo dobrymi narzędziami dla branż wymagających precyzji i niezawodności.

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel