Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Miesięcznik Marzec 2024

2024-02-29
Miesięcznik Marzec 2024

Wracamy z posumowaniem najciekawszych wiadomości z dronowego świata. Miesięcznik przez kilka miesięcy się nie pojawiał ze względu na nadmiar pracy, ale teraz wracamy ze zdwojoną siłą. Przejdźmy do konkretów:

  • Najszybszy dron na świecie ściga formułę 1. Kto wygra?

  • Latanie dronem DJI z nowymi goglami VR od Apple Vision Pro

  • Kolejne drony otrzymują swoją klasę

  • Ile dronów lata nad Polską? Podsumowanie roku 2023

  • Pełne przepisy dronowe - czy znasz je wszystkie?

Najszybszy dron na świecie ściga formułę 1. Kto wygra?

Holendrzy stworzyli pierwsze na świecie nieprzerwane ujęcie FPV bolidu F1 Oracle Red Bull Racing RB20 Maxa Verstappena. Zostało ono zarejestrowane ręcznie pilotowanym dronem, który może przyspieszyć do 350 km/h. Opracowanie drona zajęło ponad rok i wymagało dostępu do know-how Red Bull Advanced Technologies. Rezultat? Niesamowite ujęcie F1, jakiego jeszcze nie widzieliście.

Latanie dronem DJI z nowymi goglami VR od Apple Vision Pro

Świat dronów rozwija się w błyskawicznym tempie… Pamiętacie, jak ekscytowaliśmy się filmami FPV kilka lat temu? Teraz Apple Vision Pro wchodzi do gry, oferując zupełnie nowe doświadczenie w rozszerzonej rzeczywistości (AR) podczas pilotowania drona.

Coraz więcej dronów otrzymuje klasę

Od tego roku weszły w życie pełne przepisy dronowe, które regulują właściwie wszystko od tego jak latać do tego czym latać. Jeżeli masz drona bez klasy, istnieje możliwość, że możesz ją otrzymać. Szczegóły wyjaśniamy w artykule.

Drony w biznesie: szanse i wyzwania dla polskiego rynku

Interesujesz się przyszłością dronów w Polsce, a w szczególności ich wykorzystaniem w biznesie? Dostępne jest drugie, poprawione wydanie raportu "The Storm" Instytutu Mikromakro. Raport zawiera prezentację ciekawych firm z branży, analizę i prognozy rozwoju rynku. Nowe wydanie raportu jest dostępne w języku angielskim. Link do raportu.

Ile dronów lata nad Polską? Statystyki 2023

Polka agencja żeglugi powietrznej udostępniła dane na temat legalnych lotów w zeszłym roku. Na koniec 2023 roku w Polsce było zarejestrowanych 222 086 operatorów BSP. Zaobserwowano wzrost liczby Check-Inów o 12,7% w stosunku do 2022 roku i o 24% w stosunku do 2021 roku. Najwięcej osób lata w okresie maj-lipiec (średnio 83 tys. tygodniowo), czyli wtedy kiedy pogoda najbardziej sprzyja lotom. Pełne statystyki na stronie PAŻP, a my jesteśmy ciekawi, jak te liczby mają się do rzeczywistej ilości pilotów w Polsce.

Pełne przepisy dronowe - czy znasz je wszystkie?

Drony stają się coraz bardziej popularne, ale nie każdy lata zgodnie z przepisami. Nic dziwnego – unijne wytyczne są skomplikowane, a nowe regulacje pojawiają się co kilka miesięcy, a nawet tygodni. Jako specjaliści, czujemy się w obowiązku edukować ludzi w tym temacie. W naszym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące przepisów dronowych. Wkrótce opublikujemy również film na YouTube, w którym w przystępny sposób przedstawimy ten obszerny temat.

Przy okazji… Niedawno wypuściliśmy naszą pierwszą recenzję na YouTube.

Bonus

Słyszałeś o nowym modelu sztucznej inteligencji OpenAI Sora? Realistyczne filmy na podstawie tekstu i efekt wow - zobacz wideo.

Mamy nadzieję, że te informacje były dla Ciebie pomocne i ciekawe,

Pozdron!

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel