Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Koniec DroneRadar! Zmieniły się zasady zgłaszania lotów.

2023-09-29
Koniec DroneRadar! Zmieniły się zasady zgłaszania lotów.

Opowiemy o nowym systemie zgłaszania operacji dronowych BSP oraz o istotnych zmianach w zasadach zgłaszania lotów. Te wskazówki pomogą Wam poruszać się w nowej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że ten artykuł po części rozjaśni Wasze wątpliwości i przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa lotów.

Droneradar - wyjaśnienie

  Aplikacja DroneRadar to produkt komercyjny współtworzony przez Droneradar Sp. z o.o. wraz z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Była to dotychczas  jedyna tego typu aplikacja mobilna w Polsce, która dotychczas służyła do zgłaszania lotów, sprawdzania stref i check- in. Produkt był początkowo płatny, a następnie wraz z wejściem nowych przepisów dot. obowiązku zgłaszania lotów stała się darmowa. Z dniem 22 października 2021 roku ze względu na brak finansowania projektu na porozumieniu z PAŻP wstrzymano rozwój i utrzymanie aplikacji (link do oświadczenia)

Wszystko działało, aż do początku sierpnia tego roku, kiedy to 
pojawiły się problemy, co uniemożliwiło jej pobieranie i składanie zgłoszeń lotów. W tym czasie obowiązywały również zmienione i szczerze mówiąc, utrudnione zasady zgłaszania lotów. Niemniej jednak trwały negocjacje, a my mieliśmy nadzieję, że pełne działanie zostanie przywrócone. Niestety, jak się okazało, przyszłość wygląda inaczej.

Droneradar dla niektórych wrócił, ale w ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się nowe informacje. Przedwczoraj, czyli 27 września, PAŻP oficjalnie ogłosiło, że nie osiągnięto porozumienia z twórcami aplikacji, a pełna funkcjonalność aplikacji nie zostanie przywrócona. Swoje stanowisko w tej sprawie przyjęło również Droneradar (link do publikacji). 

Nowy system do zgłaszania lotów

Już następnego dnia, czyli 28 września, na stronie PAŻP pojawiła się informacja o uruchomieniu nowego narzędzia do zgłaszania operacji dronowych BSP. Teraz Droneradar nie jest już aktualną aplikacją, a zgłaszanie lotów odbywa się w nowym systemie - checkin.pansa.pl (oficjalne ogłoszenie).

Chociaż na razie jest to strona internetowa, to zapewne wkrótce zostanie przekształcona w pełnoprawną aplikację. Obecnie strona działa w przeglądarce pod adresem checkin.pansa.pl. Zarówno wygląd, jak i sposób zgłaszania lotów są podobne do Droneradara, ale wprowadzono pewne modyfikacje dotyczące zasad, na które należy zwrócić uwagę.

Istotne zmiany w zasadach zgłaszania lotów dronem

Oprócz zmiany systemu, poprzez który należy zgłaszać loty, zaktualizowano również zasady zgłaszania operacji. Zwiększono obszar, w którym nie trzeba kontaktować się ze służbami kontroli lotniska i przestrzeni powietrznej. 

Wystarczy Check-in w nowym systemie dla części lotów

Dla korzyści pilotów zmieniły się zasady koordynacji lotów z personelem TWR (służby kontroli lotniska) i FIS (informacji powietrznej). Obszar operacji, które można wykonać bez oczekiwania na zgodę kontrolera lotu, został rozszerzony. Nie trzeba teraz dzwonić do służb kontroli lotniska w przypadku:

1. Lotów w odległości 1-6 km od lotniska do wysokości 30 m AGL dla dronów o masie do 900 g.
2. Lotów w odległości powyżej 6 km od lotniska do wysokości 100 m AGL dla dronów do 25 kg.
3. Lotów do 50 m w zielonych rejonach RPA wyłącznie z zaakceptowanym planem misji.

Dotychczas, gdy aplikacja Droneradar nie działała, wszystkie loty musiały być zgłaszane drogą mailową.

Operacje wymagające koordynacji w strefie CTR

Zgłaszanie pozostałych lotów (tych, które nie podlegają powyższym wyjątkom), nadal odbywają się według tych samych zasad, co wcześniej. Należy złożyć plan lotu w PansaUTM na stronie https://utm.pansa.pl/ oraz uzyskać zgodę kontrolera TWR telefonicznie, zgodnie z procedurą opisaną w oficjalnym komunikacie PAŻP.

Uwaga! System nie wyświetli potwierdzenia "check-in". Wynika to z braku dwukierunkowej komunikacji niewerbalnej między służbami ATC a pilotem w nowym systemie. Dlatego nie czekaj na potwierdzenie "check-in" w aplikacji i pamiętaj, że w przypadku lotów wymagających zgłoszenia konieczny jest kontakt telefoniczny.

Przykład poprawnego wykonania lotu dronem

Oto całościowa instrukcja poprawnego lotu dronem zgodnie z nowymi wytycznymi i systemem:

1. Po uzyskaniu wymaganych zgód i wprowadzeniu prawidłowych danych pilota BSP oraz informacji dotyczących kategorii lotu i masy drona, kliknij przycisk "CHECK_IN".

2. Po wyświetleniu okna z informacjami o strefach lotu i w zależności od sytuacji (np. gdy jest wymagany zatwierdzony plan misji w PansaUTM lub po kontakcie telefonicznym z wieżą i braku przeciwwskazań), kliknij ikonę "START".

3. Pilot przeprowadza lot zgodnie z deklaracją.

4. Zakończenie lotu następuje poprzez kliknięcie ikony "STOP".

5. Jeśli chcesz wykonać kolejny lot, możesz kliknąć przycisk "RESET" i wprowadzić dane od nowa.

Podsumowanie

Widać, że ze temat jest skomplikowany - widać to zarówno z oświadczeń obu organizacji jak i tego, co usłyszeliśmy od Droneradar "można by o tym rozmawiać przez kilka godzin". Nie ulega wątpliwościom, że aplikacja była bardzo dobra, a w ten projekt włożono ogrom pracy. Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył i po części wyjaśnił Ci sytuację, a aktualne zmiany koniec końców przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa operacji dronowych. 

Udostępnij ten artykuł znajomemu, który jeszcze nie wie o obecnych przekształceniach. Śledź nasz newsletter lub facebooka, gdzie możesz być na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami. Pozdron!

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel