Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak odblokować No Fly Zones w DJI GEO 2.0 - poradnik MegaDron.pl

2019-06-13
Jak odblokować No Fly Zones w DJI GEO 2.0 - poradnik MegaDron.pl

Lataj bezpiecznie z DJI czyli Technologia DJI GEO 2.0

DJI praktykuje politykę Fly Safe, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo lotów dronami oraz ułatwić pilotom użytkowanie BSP zgodnie z lokalnymi przepisami i regulacjami.
W lutym 2019 DJI zaktualizował swój system geofencingowy Geospatial Environment Online (GEO) 2.0 rozszerzając go na aż 32 kraje Europy. W ramach systemu funkcjonuje lista tzw. No Fly Zones (NFZ) czyli miejsc w strefie powietrznej, w której obowiązuje zakaz lotów dla BSP - lotniska, jednostki wojskowe, stadiony narodowe, elektrownie etc. 
Aktualizacja DJI GEO 2.0 objęła także miejsca TFR czyli objęte tymczasowym ograniczeniem lotów - ze względu na ważne wydarzenia w danym rejonie czy klęsk żywiołowych, o czym dane uzyskuje z Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej - Eurocontrol.

Jak poinformował nas DJI podczas procesu odblokowywania strefy dla Klienta, baza danych GEO MAP ma na celu zapewnienie ogólnej ochrony wrażliwych lokalizacji na całym świecie - nie jest dopasowana do żadnego konkretnego zestawu przepisów.
Dodatkowo, niektóre strefy DJI GEO 2.0 nie zabraniają lotów - jedynie informują użytkowników o potencjalnych zagrożeniach. 

Strefy w DJI GEO 2.0Strefy w bazie GEO dzielą się na następujące obszary:

Strefy ograniczone - w tych strefach, które mają kolor czerwony w aplikacji DJI GO 4, lot jest zablokowany; aby latać w Strefach Ograniczonych musisz uzyskać pozwolenie, o czym napiszemy więcej w dalszej części,

Strefy wysokości - latając w tych strefach, otrzymasz ostrzeżenie w DJI GO 4, a wysokość Twojego lotu będzie ograniczona,

Strefy autoryzacji - najczęściej występująca strefa DJI GEO 2.0, wymagana jest autoryzacja SMSem lub kartą bankową - weryfikacja tożsamości, żadne opłaty nie są pobierane;

Strefy ostrzegawcze - strefy pokrywające się z przestrzeniami powietrznymi CTR, MATZ TRA - lotniska, obiekty wojskowe, tzw. strefy czasowo zarezerwowane itp. - lot możliwy jest po uzyskaniu zgody organu zarządzającego,

Rozszerzone strefy ostrzegawcze - należy odblokować lot poprzez autoryzację, jak w przypadku Strefy autoryzacji, ale w przeciwieństwie do lotów w niej, tu nie potrzebujemy mieć stałego połączenia z Internetem i zweryfikowanego konta podczas lotu (autoryzacja jest jednorazowa).

Jak odblokować Strefy autoryzacji (niebieskie) w aplikacji DJI GO 4

Po udaniu się na miejsce lotu i uruchomieniu drona, w Strefie autoryzacji, w aplikacji DJI GO 4, pojawi się nam komunikat:Pojawi się również miejsce na podanie numeru telefonu lub karty kredytowej - celem weryfikacji naszej tożsamości. Jeśli wybieramy weryfikację poprzez numer telefonu, otrzymamy kod, który należy wpisać w kolejne okno.

Po tych czynnościach, wybrana przez nasz strefa powinna być już na liście, jedyne co musimy zrobić to zaimportować ją do drona poprzez naciśnięcie Import to Aircraft.

Jak odblokować Strefy ograniczone (czerwone) / No Fly Zones w aplikacji DJI GO 4

Strefą czerwoną objęte są obszary wymagające wzmożonej kontroli, więc latanie w niej wymaga wysłania odpowiedniego formularza.
Aby wysłać formularz, wchodzimy na stronę DJI w zakładkę Fly Safe i klikamy przycisk UNLOCK A ZONE. 
Pokazuje się nam formularz:W formularzu do zdjęcia blokady w DJI GEO 2.0 podajemy:

  • Imię Nazwisko,
  • Adres E-mail,
  • Termin, w którym ma być zdjęta blokada,
  • Nazwa konta DJI (adres E-mail lub numer telefonu),
  • Model drona i numer seryjny kontrolera,
  • Branża, w jakiej pracujemy i uzasadnienie zdjęcia blokady,
  • Dodatkowo, możemy dołączyć pliki z uzyskanym od odpowiedniego organu pozwoleniem lub zgodą na lot, skanem naszego świadectwa kwalifikacji.

Następnie, przechodzimy do mapy i wybieramy obszar, jaki chcemy odblokować, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego zapasu. Zatwierdzamy i wpisujemy kod weryfikacyjny, po czym oczekujemy na maila z potwierdzeniem odblokowania, który powinniśmy otrzymać max w ciągu 24h - zazwyczaj jest to kilka minut. 

Po otrzymaniu wiadomości od DJI z potwierdzeniem, że możemy zdjąć blokadę, uruchamiamy drona i urządzenie z aplikacją DJI GO 4 i importujemy listę z odblokowaną strefą wchodząc po kolei w : General Settings -> Unlocking List -> App -> Import to Aircraft - te czynności możemy wykonać poza miejscem lotu, konieczne jest połączenie z Internetem.

Ostatnim krokiem jest import strefy do drona przed poszczególnym lotem. Robimy to już na miejscu lotu, po włączeniu drona i aplikacji.
Wchodzimy kolejno: General Settings -> Unlocking List -> Aircraft i przesuwamy wybrany obszar.
Akceptujemy warunki potwierdzając, że posiadamy odpowiednie uprawnienia do wykonania lotu. Tu połączenie z Internetem nie jest konieczne, potrzebujemy jedynie połączenia z odpowiednią ilością satelit i możemy rozpocząć lot.


Artykuł napisany na podstawie informacji zawartych na https://www.dji.com/flysafe
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel