Zapisz na liście
Stwórz nową listę

GoPro Hero 8 Black i Fusion 2 - nadchodzące nowości GoPro

2019-09-26
GoPro Hero 8 Black i Fusion 2 - nadchodzące nowości GoPro
Kamera GoPro Hero7 Black, która pojawiła się na rynku jesienią 2018 roku wprowadziła przełom w stabilizacji obrazu, co biorąc pod uwagę target firmy GoPro, jest niebywały atutem. Nazwana została nawet 'pogromcą gimbali'.
Opinie, dotyczące tego sprzętu, zostały podzielone na całkowicie zafascynowanych użytkowników, komponujących swoje nagrania w imponujące mini produkcje oraz na sceptyków uważających stabilizację HyperSmooth za przereklamowaną, a przede wszystkim obciążającą niedopracowane oprogramowanie.

Fusion to z kolei model, który stał się w opinii większości entuzjastów kamer sportowych, pierwszą wartą uwagi kamerą nagrywającą filmy w 360°.
Jednak premiera GoPro Fusion miała miejsce w drugiej połowie 2017 roku, co biorąc pod uwagę prędkość rozwoju rynku technologii, brzmi to jak odległe czasy. 

Od kilku miesięcy, zwłaszcza wraz z pojawieniem się Osmo Action w maju tego roku, krążą pogłosy, jakoby GoPro miało się coraz gorzej.
Tymczasem wszystko wskazuje na to, że amerykańska marka, zamiast zajmować się plotkami, pracuje aby kolejny raz zrewolucjonizować rynek i podbić serca niedowiarków.
W tym artykule przedstawiamy możliwe parametry premierowych kamer, oparte głównie na pojawiających się na forach oraz w mediach społecznościowych głosach użytkowników sygnalizujących ich potrzeby oraz oczekiwania.

W końcu nie od dziś wiadomo, że GoPro zbudowało markę dzięki wychodzenia naprzeciw swoim klientom.

GoPro Hero 8 Black - specyfikacja

Zaczniemy od kwestii, która, jeśli chodzi o kamerę Hero7 Black, wzbudza najwięcej emocji - stabilizacja HyperSmooth.
Kilkukrotnie dochodziły do nas informacje, że stabilizacja wersji Black (przypominamy, że Hero7 Silver i Hero7 White nie posiadają HyperSmooth) nie działa tak, jak powinna, zawiesza się, prowadząc nawet czasem do przegrzania kamery. Wszystko wskazuje na to, że kamera GoPro Hero 8 Black zostanie wyposażona w HyperSmooth 2.0, która pozbawiona będzie uchybień pierwowzoru. 
Przypuszczamy, że będzie to wynikiem wykorzystania nowego procesora - wersja Hero7 Black opierała się na takim układzie jak Hero 6.

Wraz z poprawą stabilizacji HyperSmooth 2.0, wnioskujemy, że Hero 8 Black będzie posiadała funkcję TimeWarp 2.0 czyli ulepszone ujęcia poklatkowe typu TimeLapse/ HyperLapse stworzone z wykorzystaniem stabilizacji HyperSmooth.

Jeśli chodzi o jakość nagrań, nie przewidujemy zmian i tak jak w przypadku Hero7 Black, spodziewamy się wideo 4K do 60 kl./s oraz 1080p do 240 kl./s; chociaż pojawiły się pogłoski, że Hero8 Black ma nagrywać w 4K do 120 kl./s oraz w 8K do 60 kl./s.
Mimo naszego uznania dla GoPro, pozostajemy realistami i obstawiamy raczej o poprawienie jakości live streamingu do 1080p (Hero7 Black przekazywał strumień transmisji na żywo z jakością 720p).

Pozostałe parametry Hero 8 Black: 

  • kamera 12MP
  • Slow motion 8x
  • wodoodporność do 10 m
  • zdjęcia SuperPhoto (auto HDR, wieloklatkowa redukcja szumu)
  • zapis w formacie RAW
  • wykorzystanie dwóch kodeków - AVC H.264 i HEVC H.265
znane z modelu Hero7, są w zasadzie oczywiste dla jego następcy. 

W takim razie, może coś całkiem nowego?

Hero8 Black - nowe możliwości

Kamery GoPro słyną ze swojego klasycznego wyglądu i kompaktowości, stąd w zasadzie pewnym jest, że pod tym kątem, Hero8 będzie się różniła od poprzedniej wersji jedynie wytłoczoną po boku cyferką. Jednakże, biorąc pod uwagę trendy rynku oraz rozszerzającą się modę na video blogi (vlogi), nowy model ma mieć możliwość montażu dodatkowych modułów, takich jak panele oświetleniowe LED czy dodatkowe ekrany do vlogowania.
GoPro przyzwyczaiło nas do oryginalnych i funkcjonalnych akcesoriów do kamer, a tym razem zdaje się, że wejdzie na kolejny poziom.

GoPro Fusion 2 - nowa kamera VR 360 stopni

Kamera GoPro Fusion to urządzenie, które wiodło prym na scenie kamer sferycznych długi czas. Jednak poziom, na jaki firma wyniosła rynek kamer sportowych, zobowiązuje wysłużone Fusion do ustąpienia miejsca. Na miejscu amerykańskiego producenta, ciężko byłoby oprzeć się nam przed wykorzystaniem parametrów Hero7 i Hero8 Black w Fusion 2, więc zakładamy, że nowa Fusion będzie urządzeniem łączącym możliwości super kamery sportowej i kamery 360 stopni. 
Sugerowałaby to również krążąca w sieci, niepotwierdzona jeszcze nazwa nowej wersji - GoPro Max.

Kamera Fusion 2 - fuzja kamery sportowej i kamery sferycznej

Przyznacie zapewne, że to, czego brakowało pierwszej wersji Fusion to podglądowy wyświetlacz. Skutkowało to tym, że funkcja OverCapture, dająca możliwość uchwycenia scenerii we wszystkich kierunkach z jednego punktu, pozwalała na skadrowanie filmu 360 w film 'dwuwymiarowy' dopiero w postprodukcji. Prościej mówiąc - Fusion 2 ma nam dać możliwość wglądu, jak prezentuje się wyprostowane ujęcie 360 już w trakcie jego uchwycenia. 

Skoro Fusion 2 ma perfekcyjnie uchwycić obraz z każdego kąta, oczekujemy także poprawy jakości dźwięku.
Dźwięk 360 stopni ma gwarantować jakość przestrzennej ścieżki audio, nagrywanej już nie z 4 mikrofonów, a z 6 mikrofonów wewnętrznych.

Oprócz tego, sądzimy że Fusion 2 będą cechować parametry Hero8 Black czyli:
  • stabilizacja Hypersmooth 2.0
  • rozdzielczość 12MP - tu na każdy z 2 obiektywów (standard z pierwszej wersji), co sumarycznie da nam 24MP,
  • nagrywanie w 4K UHD w prędkości 60 kl./s 
  • nagrywanie FullHD 1080p w prędkości 240 kl./s

O tym, jakie dokładnie będą nowe kamery, czy możemy spodziewać się wersji typu Hero8 Silver czy Hero8 White oraz jakie moduły i akcesoria przygotowało GoPro do nowych produktów, dowiemy się już za kilka godzin.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel