Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Funkcje śledzenia - tryb Active Track w dronach DJI; Część I

2019-04-12
Funkcje śledzenia - tryb Active Track w dronach DJI; Część IWiele dronów używa funkcji śledzenia za pomoca trybu Follow Me, o czym pisaliśmy już tutaj.
Zdarza się, że jest to metoda zawodna - funkcja Follow Me często nie jest wystarczająco precyzyjna i szybka, zwłaszcza jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcie w ruchu.
Dodatkowo, ogranicza ona do śledzenia jedynie osoby, która aktualnie ma przy sobie urządzenie sterujące śledzącym dronem.

W 2016 r. DJI przedstawił światu Phantoma 4, a wraz z nim funkcję, która umożliwiła wykonywanie profesjonalnych ujęć każdemu - ActiveTrack.Tryb ActiveTrack - podstawowe informacje

Podczas inteligentnego śledzenia obiektu, dron używa systemu wizyjnego i systemu wykrywania przeszkód, aby utrzymać bezpieczny lot, podczas gdy Ty możesz skupić się na uchwyceniu jak najlepszego ujęcia. 

Po włączeniu funkcji ActiveTrack, dron podąża za dowolnym obiektem, niezależnie od tego czy jest to pilot drona, obserwator, samochód sąsiada - możemy śledzić wszystkich i wszystko niezależnie czy obiekt jest aktualnie w ruchu. 
Podczas śledzenia obiektu, dron, oprócz GPS, korzysta z czujników wizyjnych, tak aby zapewnić bezpieczeństwo Twojego lotu oraz z algorytmów, aby utrzymać obiekt śledzenia w centrum obrazu / ramki.

Nie dziwi więc fakt, że każdy dron, który pojawił się po Phantomie 4 został również wyposażony w funkcję śledzenia.

Drony DJI wyposażone w funkcję ActiveTrack:

Spark Mavic Air
Mavic Pro
Mavic Pro Platinum
Phantom 4 
Phantom 4 Advanced
Phantom 4 Pro
Phantom 4 Pro v 2.0
Inspire 2

Drony z ulepszoną wersją ActiveTrack 2.0:

Mavic 2 Zoom
Mavic 2 Pro

Jak działa tryb ActiveTrack?

Aby uruchomić funkcję ActiveTrack, wznieś się dronem na wysokość minimum 3 m.
Następnie, upewnij się, że Twoja maszyna jest w trybie P (Positioning; tryb pozycjonowania). Jest to konieczne, ponieważ ActiveTrack potrzebuje silnego sygnału GPS, którego nie ma trybie A oraz systemu wizyjnego, który jest wyłączony w trybie S.

Gdy to zrobisz, przejdź do menu aplikacji DJI GO 4 i wybierz opcję ActiveTrack.
Następnie, zaznacz w prostokąt obiekt, który chcesz śledzić. Staraj się umieścić w nim cały obiekt, aby śledzenie było jak najdokładniejsze.

 

3 różne opcje trybu ActiveTrack

Kiedy wybierzesz już obiekt śledzenia, a Twój dron go rozpozna, wybierz 1 z 3 opcji ActiveTrack i możesz rozpocząć rejestrowanie swoich filmowych ujęć.  1. Trace - dron śledzi obiekt od przodu lub tyłu ze stałej określonej odległości; możesz również lecieć wkoło obiektu po użyciu drążka Roll na aparaturze lub suwaka DJI GO 4 na ekranie urządzenia mobilnego.
  2. Spotlight - dron nie leci za obiektem, ale kamera jest wymierzona w obiekt podczas lotu - śledzenie; możesz manewrować dronem podczas lotu - lewy drążek i pokrętło gimbala umożliwią kadrowanie w osi pitch i roll (oś yaw będzie w tym przypadku niedostępna)*.
  3. Profile - dron śledzi obiekt pod stałym kątem i ze stałej odległości z boku; UWAŻAJ LATAJĄC SPARKIEM! Funkcja omijania przeszkód w tym trybie działa wyłącznie w dronach serii Phantom 4 i Mavic Pro!

*Osie Roll, Pitch i Yaw


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel