Zapisz na liście
Stwórz nową listę

FlyCart – możliwe zastosowania drona do podnoszenia i przenoszenia ciężarów

2024-03-19
FlyCart – możliwe zastosowania drona do podnoszenia i przenoszenia ciężarów

DJI to firma znana prawdopodobnie każdej osobie zainteresowanej dronami. Choć producent przez długi czas rozwijał swoją ofertę głównie pod kątem urządzeń dla hobbystów i osób nagrywających materiały wideo, na początku tego roku przedsiębiorstwo z Shenzhen postanowiło wprowadzić kompletną nowość. Mowa o dronie transportowym DJI FlyCart 30, który odznacza się udźwigiem nawet do 40 kg. Jakie jest zastosowanie drona FlyCart i czym wyróżnia się to urządzenie?

DJI FlyCart 30 podstawowe informacje i wymagania prawne

DJI FlyCart 30 – podstawowe informacje i wymagania prawne

Premiera nowego drona transportowego DJI miała miejsce na początku 2024 roku, a dokładniej 10 stycznia. Dron DJI FlyCart 30 to pierwsze urządzenie z tej kategorii w ofercie producenta. Sprzęt można zakupić samodzielnie (z kontrolerem, skrzynią i przewodami) lub w komplecie z dodatkowymi akcesoriami, które obejmują:

  • dedykowaną stację ładowania C8000 o maksymalnej mocy ładowania na poziomie aż 7 200 W (dwa przewody; przy jednym przewodzie – 3 600 W);
  • dodatkowe akumulatory inteligentne DB2000 o pojemności 38 000 mAh;
  • wciągarkę do zamontowania pod dronem wraz z zestawem montażowym, która zapewnia wygodną i sprawną obsługę podczas transportowania ładunków.

Akumulatory muszą być zakupione osobno. Warto zauważyć, że zarówno akcesoria do drona, jak i sam dron odznaczają się dość dużymi gabarytami. Samo urządzenie waży 42,5 kg (bez akumulatorów) lub 65 kg (z akumulatorami), a jego maksymalna masa startowa to 95 kg (z załadowaną skrzynią). Oznacza to, że loty są zaliczane do kategorii szczególnej (lub certyfikowanej – np. w przypadku przelotów nad zgromadzeniami ludzi lub transportu materiałów niebezpiecznych). To z kolei wiąże się z dodatkowymi wymogami dla operatorów i pilotów. W przypadku lotów dronami powyżej 25 kg na terenie Polski potrzebna jest rejestracja w systemie SBSP i utrzymanie zezwolenia na zgłoszone operacje.

DJI FlyCart 30 – ładunek

Specyfikacja drona DJI FlyCart 30

Wróćmy jednak do specyfikacji, ponieważ jest ona naprawdę imponująca – na uwagę zasługuje m.in. wyjątkowo szeroki zakres temperatury pracy (od –20°C do 45°C), który pozwala bezpiecznie latać w praktycznie dowolnych warunkach atmosferycznych. Producent zadbał dodatkowo o szereg zabezpieczeń, w tym systemy ochrony przed wysoką temperaturą, niewłaściwym napięciem czy awaryjnym zatrzymaniem śmigieł w razie wypadku.

Na pokładzie znalazł się ponadto silnik 4 000 W, system wizyjny o rozdzielczości 1 920 × 1 440 i system spadochronowy, a transport ułatwia skrzynia ładunkowa o ładowności do 40 kg. Czas lotu przy pełnym załadunku wynosi, w zależności od konfiguracji, 18 minut (dwa akumulatory, 30 kg) lub 9 minut (jeden akumulator, 40 kg). Maksymalny zasięg to z kolei od 16 km (pełny załadunek) do 28 km (bez ładunku).

Co więcej, dołączana aparatura DJI RC Plus zapewnia szereg zaawansowanych funkcji, takich jak tryb Dual Control umożliwiający jednoczesną kontrolę przez dwóch operatorów, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność drona. To sprzęt, który korzysta z szeregu zaawansowanych rozwiązań i z najmocniejszych podzespołów – szczegóły na temat specyfikacji są dostępne na stronie produktu w naszym sklepie.

Specyfikacja drona DJI FlyCart 30

W jakich branżach przydatny jest dron transportowy FlyCart?

Już na pierwszy rzut oka widać, że FlyCart 30 to zdecydowanie dron do zadań specjalnych. Urządzenie powstało z myślą o najbardziej wymagających warunkach, a producent dołożył wszelkich starań, by umożliwić transport ładunków w trudno dostępne miejsca. Gdzie można wykorzystać nowy sprzęt od DJI? Zastosowania można wymieniać praktycznie bez końca – oto kilka najciekawszych obszarów, w których warto postawić na masywnego drona spod szyldu DJI.

W jakich branżach przydatny jest dron transportowy FlyCart?

FlyCart w dostawach

Podstawowe zastosowanie drona FlyCart 30 skupia się na transporcie towarów w trudno dostępne miejsca. Dzięki solidnej, dobrze przemyślanej konstrukcji dron do przenoszenia ładunku udźwignie nawet 40 kg (przy pracy z jednym akumulatorem – sama bateria waży 10 kg). Jednocześnie, mimo swojego rozmiaru, FlyCart 30 jest dość zwinny i intuicyjny w obsłudze. W efekcie można liczyć na sprawne, bezpieczne dostawy w lokalizacjach, w których skorzystanie z tradycyjnych rozwiązań stanowi pewne wyzwanie. Tereny górskie, skrajne temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne – żadna z tych kwestii nie stanowi większej przeszkody dla tego modelu. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo towarów, producent zadbał o zaawansowane systemy ochrony i redundancji, co pozwala wykonywać loty w najbardziej wymagających scenariuszach.

Transport ładunków z użyciem DJI FlyCart 30 może odbywać się w dwóch trybach: Cargo (ze skrzynią ładunkową) lub Winch (z wciągarką). Dzięki temu operatorzy mogą z łatwością dostosować funkcjonalność drona do aktualnych wymagań. Wciągarka jest sprzedawana osobno, a rozwijanie i zwijanie przewodu utrzymującego ładunek może odbywać się ręcznie lub automatycznie.

FlyCart w dostawach

Dron DJI FlyCart 30 – akcje ratownicze

Specyfikacja modelu FlyCart 30 to również zupełnie nowe możliwości dla służb ratowniczych. Jego budowa pozwala na stabilny lot w najbardziej wymagających warunkach – nawet w sytuacjach, w których helikopter nie poradziłby sobie z transportem. Dzięki temu można szybko i sprawnie dostarczyć niezbędne artykuły pierwszej pomocy w trudno dostępnych miejscach.

Dron transportowy DJI w medycynie

Medyczno-ratownicze zastosowania drona FlyCart 30 nie kończą się jednak na samych akcjach ratowniczych w trudnym terenie. Nowy model DJI może być użyty m.in. do szybkiego transportu krwi między szpitalami. Maksymalna prędkość pozioma na poziomie 20 m/s, czyli 72 km/h, w połączeniu z łatwą i sprawną obsługą zapewnia możliwość błyskawicznego dostarczenia materiału w wymagających sytuacjach. Jest to szczególnie ważne w przypadku operacji i wypadków, gdzie nawet kilka sekund opóźnienia może zadecydować o losie pacjenta.

Przemysłowe zastosowanie drona transportowego

Kolejny interesujący obszar do wykorzystania DJI FlyCart 30 to dostawy sprzętu w firmach. W przypadku placówek o dużej powierzchni, takich jak elektrownie, w zdecydowanej większości przypadków będzie to o wiele bardziej efektywny środek transportu niż alternatywne rozwiązania. Ponownie główną zaletą na tym polu jest solidna budowa, szybki lot i duża ładowność, a także sprawne omijanie przeszkód i możliwość przemieszczania się nawet wśród złożonych konstrukcji.

Idąc dalej, można śmiało stwierdzić, że dron DJI FlyCart 30 sprawdzi się we wszystkich organizacjach potrzebujących szybkiego transportu towarów z miejsca A do miejsca B. Wytrzymałość konstrukcji i szereg interesujących rozwiązań zastosowanych w tym modelu sprawiają, że jego możliwości w kwestii krótkodystansowego transportu są niemal nieograniczone.

Przemysłowe zastosowanie drona transportowego

DJI wchodzi z impetem w rynek dronów transportowych

Jak widać, możliwe zastosowania DJI FlyCart 30 obejmują wiele dość różnorodnych obszarów. Zaawansowane rozwiązania technologiczne wraz z solidną konstrukcją sprawiają, że dron poradzi sobie w praktycznie każdych warunkach. Niewykluczone, że już w najbliższych miesiącach będziemy obserwować wzrost użycia tego typu dronów w transporcie – co więcej, rozwój platformy DJI DeliveryHub sugeruje, że sam producent nie zamierza poprzestawać na tym modelu. Przypominamy, że do wykonywania lotów dronami o masie powyżej 25 kg (liczonej z ładunkiem) potrzebne są specjalne uprawnienia i zgłoszenie operacji do odpowiednich organów.

DJI wchodzi z impetem w rynek dronów transportowych

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 3 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel