Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron z okularami czy sterowany smartfonem?

2019-01-15
Dron z okularami czy sterowany smartfonem?Wraz z intensywnym rozwojem technologii i zwiększającej się dostępności bezzałogowych pojazdów latających, my, jako hobbyści i użytkownicy dronów, mamy coraz większy zakres sprzętu do wyboru. Poczynając od tego ze specyfikacją przypominającą raczej zabawkę służącą do pierwszych prób latania, aż po profesjonalne drony, na których mamy możliwość zainstalowania drogiego sprzętu do filmowania.

Sposoby sterowania dronem

Niewielu początkujących użytkowników dronów zastanawia się przed zakupem swego pierwszego bezzałogowego pojazdu latającego, jakie właściwie będzie jego przeznaczenie oraz jak dobrać sposób sterowania dronem tak, aby jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Tradycyjnie naukę latania dronem rozpoczynamy od zaznajomienia się z pilotem-nadajnikiem, dzięki któremu będziemy mogli sprawnie kierować naszym latającym statkiem. Standardowo, urządzenie takie wyposażone jest w dwa drążki- prawy będący sterem wysokości oraz lewy służący regulowaniu mocy lub inaczej mówiąc „gazu”. Dodatkowo, pilot taki posiada też tzw. trymery czyli regulatory umożliwiające ustawienie zakresu każdego z kanałów sterujących. Oznacza to, iż przed pierwszym lotem musimy ustawić, np. domyślny zakres mocy, nachylenie lotek, co może okazać się nie tak banalnym zadaniem. W przypadku dronów sterowanych dedykowanym pilotem pojawia się inny problem- integralność człowieka z maszyną. Mamy tu na myśli trudności ze sterowaniem wywołane widocznością– sterując dronem z poziomu ziemi nigdy nie dostrzeżemy dokładnie zbliżających się zagrożeń, również precyzja sterowania będzie pozostawiała trochę do życzenia.

Drony sterowane smartfonem

Jako odpowiedź na takie problemy użytkowników, producenci wymyślili dwa rozwiązania- drony sterowane smartfonem oraz drony z okularami FPV. Na początku omówmy po krótce pierwsze z nich. Bezzałogowe statki powietrzne sterowane za pomocą aplikacji zainstalowanych w smartfonie mogą być idealnym produktem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z lataniem. Możemy w ten sposób dokładnie rozplanować tor lotu naszego drona,  gromadzić informacje dotyczące jego położenia oraz, za pomocą technologii GPS, dokładnie określić jego pozycję w razie wypadku. Tu część obowiązków z naszych barków ściąga technologia, która upraszcza cały proces sterowania- umożliwia zapamiętywanie ustawień oraz posługiwanie się tymi domyślnymi, zalecanymi przez producenta. Co więc można wskazać jako wadę tego rozwiązania? Przede wszystkim na pewno nie nauczymy się samodzielności w kierowaniu dronem oraz nie wyrobimy w sobie odpowiednich nawyków, które umożliwią nam płynny lot nawet po przesiadce na nowy sprzęt.

Gogle FPV– unikalny lot za każdym razem

Z goła odmiennym podejściem do tematyki sterowania dronem jest stosowanie gogli FPV.  Dron z okularami to propozycja dla wszystkich chcących podszkolić swe lotnicze umiejętności oraz możliwie jak najlepiej wyczuć maszynę i wyrobić w sobie nawyki, które będą pomocne podczas sterowania droższym, profesjonalnym sprzętem. Gogle FPV umożliwiają nam obserwowanie lotu drona z perspektywy pierwszej osoby  czyli poniekąd widzimy to, co „dostrzega” nasz statek. Naszymi propozycjami dla osób, które chciałyby przeżywać loty właśnie z tej perspektywy są:

DJI Goggle FPV – sprzęt specjalnie dostosowany do dronów obecnie najbardziej popularnego producenta– DJI. W obudowie okularów znajdują się dwa wysokiej jakości ekrany FullHD, które dzięki niewielkiej latencji ułatwiają dokładną kontrolę nad dronem. Gogle FPV zapewniają połączenie ze statkiem latającym, które utrzymywane jest nawet w kącie 360°, tak więc również wtedy kiedy dron znajdzie się za naszymi plecami. Dodatkowymi funkcjami Gogli DJI są: Head Tracking flight oraz Head Tracking Gimbal, pierwsza z nich pozwala na sterowanie sprzętem latającym za pomocą delikatnych odchyleń głowy. Druga umożliwia wychylanie w identyczny sposób gimbala tak, aby uzyskać jak najlepsze ujęcia. DJI Goggle FPV najlepiej współpracują z modelami Mavic Pro oraz Phantom Pro V2.

Jeśli jednak interesuje Cię dron z okularami, ale zainwestowałeś czas w budowę własnego bezzałogowca, warto, abyś rozważył DJI Gogle Racing. Jak sama nazwa wskazuje, gogle te zostały zaprojektowane z myślą o wyścigach dronów. Ich wygląd jest agresywniejszy- są niemal jednolicie czarne z występującymi czerwonymi akcentami. Co jednak odróżnia je od podstawowego modelu? Na pewno jest to szybkość transmisji obrazu, z latencją wynoszącą jedynie 50ms. Dodatkowo, sprzęt posiada możliwość wysyłania i dobierania sygnału w zakresie 2,4 GHz- 5,8 GHz. Oznacza to, iż w momencie utraty sygnału, zainstalowany moduł OcuSync jak najszybciej przełączy kanał tak, aby utrzymać stałość transmisji. Co najważniejsze ,DJI Gogle Racing umożliwia połączenie nie tylko z dedykowanymi dronami producenta, ale również ze statkami innych firm oraz nawet innymi pojazdami czy robotami.

Decydując się na zakup pierwszego lub kolejnego drona warto brać pod uwagę również aspekty czysto użytkowe, takie jak właśnie sterowanie, na którym skupiliśmy się w tym wpisie. Jeśli jesteś amatorem, a lataniem dronem jest dla Ciebie sposobem na relaks, to śmiało możesz zdecydować się na drona sterowanego smartfonem. Natomiast, jeśli myślisz o rozwijaniu swoich umiejętności pilotażu albo poszukujesz nowych doznań, to śmiało możemy polecić Ci inwestycję w drona z okularami.  
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel