Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron podwodny - konserwacja i czyszczenie urządzenia

2021-01-13
Dron podwodny - konserwacja i czyszczenie urządzenia

Czyy wiesz, że aż 95% reklamacji dronów podwodnych jest spowodowane nieprawidłową konserwacją drona? Nieoczyszczone śmigła nie kręcą się z powodu obecności ciał obcych w silnikach. W tym poradniku tłumaczymy, jak powinno wyglądać czyszczenie drona podwodnego po każdym użyciu.

Dron podwodny - szczególnej konserwacji po użyciu

Czyszczenie drona podwodnego po każdym nurkowaniu jest niezwykle ważne. W przeciwnym, razie słona woda i cząsteczki piasku spowodują zablokowanie silników i śmigieł. Dodatkowo, w dłuższej perspektywie zachodzi proces korozji i zjawisko elektrolizy, które niszczą podzespoły i powodują korodowanie połączeń miedzianych.

Dron podwodny - uwaga na korozje!

Im wyższe zasolenie oraz zanieczyszczenie wody, w której nurkował dron - tym ważniejsze jest przeprowadzenie takiego czyszczenia. Pamiętaj, że warunki, w których pracuje Twój dron podwodny, mogą być inne, więc może być potrzebna dodatkowa konserwacja urządzenia.

Instrukcja czyszczenia na przykładzie drona podwodnego Chasing M2

skrzynia wypełniona wodą i walizka na drona

Krok pierwszy

Wypełnij duży pojemnik świeżą wodą. Może to być jakikolwiek zbiornik, w którym zmieści się Twój dron podwodny. Ważne, aby był całkowicie zanurzony. Zadbaj o to, aby woda była słodka i czysta. Upewnij się czy w pojemniku nie było wcześniej szkodliwych substancji, np. chemikaliów.

Na tym przykładzie użyto plastikowego pudełka z lokalnego sklepu z narzędziami.

dron podwodny zanurzony w wodzie

Krok drugi

Kiedy pudło jest napełnione do pożądanej wysokości, przygotuj drona i umieść go w pojemniku. Upewnij się, że wszystkie przewody są zanurzone.

Pozostaw jednostkę w wodzie na 10 - 15 min., aby pozwolić wodzie wsiąknąć we wszystkie miejsca.

czyszczenie drona podwdonego

Krok trzeci

Kiedy już pozwoliłeś urządzeniu namoczyć się odpowiedni czas, możesz odblokować jego silniki. W momencie kiedy napęd ruszy, dron podwodny zanurzy się do poziomu nurkowania wstępnego.

Pozostaw drona w tej pozycji na następne 10-15 min. Uwaga, jeżeli dron nie zanurzy się do punktu, gdzie jest całkowicie przykryty wodą, zanurz go za pomocą kontrolera.

Następnie pokieruj drona w różne strony, kilka razy, aby śmigła kręciły się w obie strony.

suszenie drona podwodnego

Krok czwarty

Kiedy dron jest dokładnie wypłukany, należy wysuszyć go z pozostałej wody.

Umieść drona na czystym, prostym podłożu, na którym będzie bezpiecznie dla silników, aby się kręciły.

Jeżeli upewniłeś się, że nic nie bezie wadziło silnikom, włącz drona i pozwól im się kręcić. To pozwoli wodzie wyschnąć.

Pozwól, aby silniki kręciły się przez parę minut, albo do czasu, kiedy zobaczysz, że woda z nich nie wylatuje.

Możesz również spryskać silniki odpowiednim preparatem/smarem, kiedy silniki są włączone.

dron podwodny suszony dmuchaczem

Krok piąty

To czas, aby wysuszyć drona do końca. Możesz do tego użyć urządzenia, np. małego dmuchacza. To pozwala, aby śmigła kręciły się za pomocą powietrza oraz aby wysuszyć korpus drona.

Susz każdy silnik od 30s do 1 min, następnie wyczyść konektory i nanieś odpowiedni preparat na wszystkie ruszające się części drona jak i również śruby, które są wyeksponowane.

Wysuszonego drona schowaj do walizki i przechowuj szczelnie zamkniętego.

Na poniższym filmie możesz zobaczyć prawidłowy proces czyszczenia, który należy wykonać po każdym nurkowaniu lub użyciu:

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel