Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron podwodny Chasing Gladius Mini S – czym różni się od poprzednika?

2021-05-24
Dron podwodny Chasing Gladius Mini S – czym różni się od poprzednika?

Jeden z czołowych producentów dronów podwodnych - firma Chasing wypuściła na rynek nowego drona – Gladius Mini S. Jest to nowa, ulepszona wersja drona Gladius Mini, który został wyprzedany i przestał być produkowany. W tym artykule opiszemy dokładnie co się zmieniło, a co zostało i czy warto nowy model mieć na uwadze. 

 

 

Budowa i wygląd drona podwodnego została taka sama 

  Producent zachował nowoczesny wygląd drona czym nie można się dziwić, ponieważ model Gladius Mini w 2019 zdobył nagrodę Red Dot Design Award - uznawaną za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Dron cechuje się opływowym designem inspirowanym biologią - z drenażem w kształcie skrzeli i niskim oporem, dzięki czemu jest wyjątkowo stabilny.  

 Ta sama waga tego małego drona podwodnego (ok. 3kg), sprawia, że pojedyncza osoba może go wygodnie użytkować, a uruchomienie razem z połączeniem zajmuje jedynie 3 minuty. 

 

Większy zasięg 

  Większość dronów podwodnych firmy Chasing jest połączonych z kontrolerem za pomocą kabla, który pozwala na przesyłanie podglądu na żywo w szybkim czasie bez zakłóceń. Od długości kabla zależy jak daleko dron może wypłynąć. W przypadku Gladiusa Mini S są dostępne dwie opcje 100 i 200m, podczas gdy w poprzedniku było do wyboru jedynie 50 oraz 100m. To daje nowe możliwości w eksploracji akwenów wodnych. 

  Kolejnym z parametrów który decyduje o możliwościach drona podwodnego jest głębokość na jaką może się on zanurzyć. Zarówno w modelu Gladius MIni jak i S maksymalna głębokość wynosi 100m. 

 

 

Silniki o zwiększonej mocy 

  Dron podwodny Gladius Mini S jest wyposażony w pięć silników, jednak o zwiększonej mocy w stosunku do poprzednika. Trzy silniki są skierowane do góry o zapewniają sterowność drona we wszystkich kierunkach, a dwa tylnie skierowane do tyłu napędzają urządzenie podwodne z prędkością do 4 węzłów. Dodatkowo dron jest wyposażony w technologię Anti-Stuck Motor, która sprawia, że dron może działać bezpiecznie i niezawodnie we wszelkiego rodzaju skomplikowanych warunkach podwodnych.  

 

Akumulator z dłuższym czasem pracy 

  Pojemność baterii została powiększona, co pozwoliło na wydłużenie czasu działania o aż 70% w stosunku do poprzedniego modelu. Czas działania jest uzależniony od tego jakie manewry wykonuje dron. Np. jeżeli maszyna pływa w łagodnym środowisku, jest w stanie pracować przez 4 godziny. Jeżeli jednak bez przerwy płynie w maksymalnej prędkości i używa największej mocy światła czas pracy wyniesie godzinę. Jest to świetny wynik w porównaniu innych modeli dostępnych na rynku w tej cenie. 

 

Najciekawsze ulepszenie - możliwość montażu akcesoriów 

  W odróżnieniu do poprzedniego modelu, do drona Gladius Mini S można podłączyć rozmaite akcesoria takie jak mechaniczne ramie, dodatkowe oświetlenie lub nawet kamerę GoPro. Wcześniej taka opcja występowała jedynie w modelu Chasing M2 w cenie ponad 13 tys. zł. Producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom osób, które potrzebują unikalnych rozwiązań. 

 

 

Czy nowy dron podwodny nakręci lepsze materiały?  

  Konrad Lorenz powiedział kiedyś „Światło potrzebuje cienia. “. W przypadku dronów wykonujących ujęcia pod wodą należałoby bardziej powiedzieć "Zdjęcie potrzebuje światła”. Bez niego nie wyjdzie żadne zdjęcie, ponieważ matryca nie będzie miała czego zrejestrować.  Dlatego tak ważna jest moc lampy, która jest wbudowana w dronie. W nowym Gladius MINI S zostały zamontowane dwie wbudowane lampy o jasności 2000 lumenów każda. Jest to spora różnica w porównaniu do poprzednika, którego lampy miały moc 2x 1200 lumenów.  

Główne parametry kamery nie zmieniły się. Matryca pozostała taka sama, dron nagrywa w świetnej jakości 4K 30 fps i robi zdjęcia 12 Mpix. Zwiększono kąt widzenia kamery z 95 stopni do aż 152 stopni, co sprawia, że można zobaczyć więcej w czasie rzeczywistym. Zakres ISO również powiększono z 3200 do 6400.  

 

Podsumowanie 

  Dron podwodny Gladius Mini S to urządzenie, które łączy w sobie cechy dronów z niższej jak i wyższej półki cenowej. Producent zachował w dronie to, co już się sprawdziło jednocześnie dodając nowe, pożądane rozwiązania i ulepszenia. Dron cechuje się długim czasem działania baterii, dalekim zasięgiem i świetniej jakości kamerą, a możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów, sprawia, że może być wykorzystywany w szerokiej gałęzi zastosowań.

 

Jeżeli interesują Cię tematy dronów podwodnych przeczytaj nasze artykuły Chasig M2 Vs Chasing M2 Pro oraz Dron podwodny - konserwacja urządzenia.

Polecane

pixel