Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron do filmowania i dron do zdjęć – który wybrać?

2022-05-12
Dron do filmowania i dron do zdjęć – który wybrać?

Obecnie rynek dronów oferuje nam wiele rozwiązań, które pozwalają na filmowanie i robienie zdjęć z nieba na wysokim poziomie. Większość z tych urządzeń gwarantuje profesjonalną jakość, ale często umiejętności operatora mogą sprawić, że spektrum możliwości latających maszyn nie zostanie w pełni wykorzystane.

  • Jak wybrać drona do filmowania, który sprawi, że nagrywanie będzie proste i przyjemne, a jednocześnie dostarczy niesamowitych efektów?
  • Czy każdy dron do zdjęć zda egzamin zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i pasjonatów?
  • Jednocześnie, jak sprawić, żeby nasze hobby weszło na wyżyny tak, aby zaskoczyć widownię na wydarzeniach rodzinnych czy na imprezie ze znajomymi?

Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Jednocześnie zwrócimy uwagę, że idealny dron do filmowania nie zawsze będzie najlepszym modelem drona do zdjęć.


Dron do robienia zdjęć i dron do filmowania

sterowanie dronem

Bardzo często dron, który nagrywa dobre filmy świetnie spisuje się także do robienia zdjęć. Jednak nie jest to reguła i przed wyborem swojego narzędzia pracy (bądź do rozrywki) warto, abyś zastanowił się, co jest Twoim priorytetem, ponieważ subtelne różnice pomiędzy parametrami mogą ułatwić wybór.


W przypadku drona do zdjęć sprawa jest o wiele prostsza, ponieważ tak naprawdę „wystarczy” dobra kamera. Natomiast dron do filmowania powinien w całości być dostosowany, aby nagrywany przez niego materiał był jak najpłynniejszy. Standardem na rynku jest 3-osiowy gimbal, dzięki któremu materiał będzie stabilny nawet przy silnych podmuchach wiatru lub po prostu podczas manewrów.


Ważne, aby dron do filmowania był prosty w obsłudze, aby móc płynnie przechodzić pomiędzy ujęciami. Nieocenionym bonusem będą tu też z pewnością inteligentne funkcje i tryby fotograficzne, które wyręczają nas w skomplikowanych i efektownych ruchach. Na szczęście coraz więcej dronów ma na tyle rozwinięte algorytmy, że wystarczy nasza kreatywność, pomysł na ujęcie, a dron wykona resztę za Ciebie.

Jaki dron do filmowania?

dron dji air 2s

Jeśli oczekujesz nagrań naprawdę wysokiej jakości, świetną opcją dla Ciebie będzie dron DJI Mavic Air 2S. Przy pomocy tego wyjątkowego drona nagrasz filmy w jakości 5,4K w 30 kl./s oraz w 4K aż w 60 kl./s. Dodatkowo, efektywność Twojego nagrania zwiększysz używając różnych inteligentnych funkcji. Przykładowo Hyperlapse pozwoli Ci przyspieszyć czas zaledwie jednym kliknięciem. Dron wyposażony jest także w tzw. tryby MasterShots, dzięki którym wystarczy, że wybierzesz obiekt, który chcesz sfilmować, a dron wykona widowiskową sekwencję manewrów utrzymując go w kadrze.


Niebywałym atutem Mavica Air 2S, jako drona do filmowania, jest rozbudowana opcja śledzenia obiektów. Latając tym modelem możesz wykonywać dowolne ruchy, a odpowiednia funkcja sprawi, że kamera pozostanie cały czas skierowana w stronę wybranego przez Ciebie obiektu. Nie straszne mu omijanie przeszkód czy kontynuowanie filmowania, gdy straci obiekt „z oka”. Wybór tego drona może też wesprzeć fakt, że producent zamieścił w zestawie DJI Air 2S Fly More Combo zestaw filtrów ND. Podobnie rzecz ma się z dronem z wyższej półki - Maviciem 3. We wspomnianych zestawach znajdziesz filtry ND4/8/16/32, które redukują natężenie światła i pozwalają na wierne odzworowanie scenerii.


DJI Air 2S został wyposażony w wysokiej jakości kamerę z matrycą o wielkości 1’’CMOS. Jest to zdecydowanie więcej niż standardowe 1/2.3’’CMOS, jednak to już za mało, jeśli liczysz na profesjonalne ujęcia w trudniejszych warunkach oświetleniowych. Tu na scenę wkracza DJI Mavic 3 wyposażony w kamerę Hasselblad z matrycą 4/3 CMOS, która umożliwi Ci uzyskiwanie spektakularnych, profesjonalnych rezultatów. Obydwa te drony posiadają także funkcję MasterShots, która jest połączeniem automatycznego pilota i edytora filmów jednocześnie. W zależności od scenerii, dron wybiera pomiędzy szablonami: Bliskość, Krajobraz i Portret i tworzy sekwencję ujęć. Następnie automatycznie edytuje materiał, korzystając z 20 dostępnych szablonów, dodaje muzykę, filtry i płynne przejścia. Uproszczoną wersją tej funkcji jest QuickShots znane choćby z DJI Mini 2.


Parametry DJI Mavic 3 sprawiają, że jest on profesjonalnym dronem do filmowania. Jeśli masz zamiar wykorzystywać drona hobbystycznie lub nawet do prostszych komercyjnych zastosowań, to Air 2S jest dla Ciebie wystarczającym rozwiązaniem.
Ciekawą możliwością zaproponowaną przez firmę Autel są modele Nano+ i Lite+ z funkcją nagrywania dźwięków otoczenia osoby pilotującej (za pomocą podpiętego do kontrolera urządzenia mobilnego). Jest to interesująca opcja dla jeszcze lepszego oddania natury filmowanych scen.


Profesjonalny dron do filmowania

drony dji mavic 3

Mavic 3 to dron, którym nagrasz filmy w świetnej jakości także w słabych warunkach oświetleniowych. Oprócz tego, ma możliwości nagrywania w jakości 5,1K w 50 kl./s i 4K aż w 120 kl./s! Dzięki niemu nie tylko jakość będzie zachwycająca, ale także uzyskasz ciekawe efekty filmowe w zwolnionym tempie. Co więcej, wersja Mavic 3 Cine ma możliwość filmowania w kodeku Apple ProRes - jednym z najpopularniejszych formatów wideo do profesjonalnej produkcji i postprodukcji.


Ta latająca maszyna obsługuje także profil kolorów D-Log 10-bit, więc jest w stanie zapisać nawet miliard barw. Dla Ciebie oznacza to, że uwiecznione przez Ciebie chwile wręcz ożyją na ekranie i zachwycą idealnie odwzorowaną kolorystyką.
DJI Mavic 3 to dron do filmowania, który pozwoli nagrać materiał spełniający standardy emisji telewizyjnej, ale polecamy go każdemu, kto zajmuje się realizacją materiałów choćby półprofesjonalnie. Kto wie czy takie narzędzie nie spowoduje, że wniesiesz się na wyżyny swoich możliwości?

Kolejną propozycją profesjonalnego drona do filmowania jest najnowszy Mini 3 Pro, który jest dronem mini rozmiarów o możliwościach dronów klasy Pro. Mini 3 Pro został wyposażony w bardzo dużą matrycę CMOS 1/1,3'', co w połączeniu z usprawnionym zakresem dynamicznym sprawia, że ten dron radzi sobie w gorszych warunkach oświetleniowych równie świetnie jak Mavic 3. Drona wyposażono w tryb D-Cinelike Color, co zwiększa możliwości podczas postprodukcji oraz Dual Native ISO, dzięki któremu ten "pro" maluch wyciąga jeszcze więcej informacji z sensora bez pogorszenia jakości obrazu. Fantastyczną opcją dla filmowców i fotografów jest całkiem nowa dla dronów opcja True Vertical Shooting, dzięki której dron nagrywa także w pionie!

 

Tani dron do filmowania i zdjęć

dron dji mini 2

Jednym z najpopularniejszych obecnie dronów jest DJI Mini 2, który jest najmniejszym i najlżejszym dronem z kamerą 4K. Co istotne, dron ten nagrywa w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę, co powoduje, że obraz jest bardzo płynny. Naszym zdaniem jest to minimalna ilość klatek przy tej rozdzielczości w dobrym dronie do filmowania. Co więcej, Mini 2 możemy nagrać film także w rozdzielczości 2,7 K w 60 kl./s.


Nie oszukujmy się jednak – Mini 2 to totalne minimum :) Razem z Autel Nano+ zajmuje miejsce pośród tanich dronów do filmowania i zdjęć.


Ekspozycja i zakres ISO w dronach do filmowania

dron dji mini 3 pro

Kamera drona do nagrań video powinna móc rejestrować materiał odpowiedniej jasności, ważna jest zatem przysłona obiektywu. W związku z tym, że kamery w dronach mają zazwyczaj stałą przysłonę, istotne, aby jej wartość zachowała złoty środek między odpowiednią jasnością a głębią ostrości. W modelu Mini 2 i Mavic Air 2S mamy małą wartość wartości przysłony czyli f/2.8. Oznacza to, że kamera nagra z małą głębią ostrości. W takich materiałach pierwszy plan czyli główny obiekt w kadrze jest ostry, a tło nieostre. Daje nam to jasny sygnał, co jest na nim najważniejsze. Jest to przysłona, która wpuści dużą ilość światła. Jest to wartość istotna nie tylko przy nagrywaniu, ale także do robienia zdjęć.

 

Kolejną ważną kwestią jest zakres ISO kamery drona czyli czułość na światło. Podczas, gdy zakres w Mini 2 to 100-3200, Autel Nano+, Mavic 3 i Mini 3 Pro to już 100-6400. Powoduje to, że materiał zarejestrowany tymi modelami będzie lepiej naświetlony. Jest także ważne przy robieniu zdjęć.


Regulowana przysłona

dron autel evo lite plus


Wspomniany przez nas wcześniej model Mavic 3 oferuje nam możliwość regulowania przysłony w zakresie f/2.8-f/11. Drugim takim modelem jest Autel EVO Lite+. Dzięki temu możesz zmieniać ekspozycję i głębię ostrości tworząc jeszcze bardziej kreatywne ujęcia, a prześwietlenia i niedoświetlenia podczas filmowania są automatycznie równoważone. Powoduje to, że kontrast zostaje upłynniony, a Twój film jest lepszej jakości i milszy dla oka.


EVO Lite+ posiada dodatkowo inteligentny algorytm światła księżyca, który pozwala rejestrować wyraźne i żywe szczegóły z niskim poziomem szumów nawet w nocy. Intrygującym bonusem jest funkcja odmgławiania, która automatycznie dostosowuje wibracje kamery, aby nagranie było ostre i wyraźne nawet pośród mgły.


Czas i zasięg drona czyli nagraj więcej

zdjecie dronem top down

Im dalej polecisz, tym masz większe pole do popisu i Twoje nagrania będą efektowniejsze. Obecnie na rynku standardem jest czas lotu oscylujący w okolicach 30 minut, a rekordowcy dobijają nawet do ok. 45 minut. Zasięg drona jest zależny od zaawansowania technologii transmisji danych i tak w Mini 2 z OcuSync 2.0 w Europie polecimy nawet do aż 6 km. Taki wynik pozwala osiągnąć także Autel SkyLink w dronie Lite+. Nieco lepiej spisze się Air 2S, Mavic 3 i Mini 3 Pro – tymi dronami odlecimy nawet do 8 km.

 

Jest jeszcze jedna kwestia, która łączy się z zasięgiem przy okazji filmowania z drona. Mamy tu na myśli opcję Zooma. Nawet, jeśli odlecisz bardzo wysoko, drony takie jak Mavic Air 2S, Mavic 3 czy Mini 3 Pro będą w stanie przybliżyć obraz wybranego elementu bez poruszania nimi. Air 2 S posiada 8-krotny zoom cyfrowy (w tym 4-krotny zoom przy 4K w 30 kl./s). Mini 3 Pro także spisuje się tu świetnie z dwukrotnym zoomem przy tej samej rozdzielczości, 3-krotnym w 2,7K i 4-krotnym przy 1080p. 

 

Najbardziej imponujący wynik zoomowania to oczywiście Mavic 3, który oprócz kamery podstawowej, ma także oddzielny teleobiektyw z 7-krotnym zoomem optycznym oraz 4-krotnym zoomem cyfrowym, który w sumie daje nam 28-krotny zoom hybrydowy. Nieco gorzej prezentuje się Autel Lite+ z wynikiem 16-krotnego zooma optycznego.


Dron do zdjęć – jak wybrać?

zdjecie z drona

Zrobienie dobrego zdjęcia wymaga dobrego pozycjonowania sprzętu tak, abyś mógł uchwycić wybrany przez siebie kadr. I tak jak przy dronie do filmowania pożądana jest niższa waga, tak lepszy dron do zdjęć to taki, który waży więcej niż popularne 249 gramów. Nie da się ukryć, że mobilność drona to zawsze pożądana cecha, więc Air 2S ważący 595 gramów lub niższy model Air 2 z wagą 570 gramów będą tu jak znalazł. 


Format RAW w dronie do zdjęć

zdjecie z drona topdown

Dobry dron do zdjęć to taki, który umożliwi Ci nieograniczone pole do popisu w postprodukcji. Warto więc, abyś zwrócił uwagę czy wybrany przez Ciebie model obsługuje zapis w formacie RAW. Wielu profesjonalistów powie Ci, że najlepszą opcją dla wysokiej jakości zdjęć jest robienie ich właśnie w tym formacie. Nawet kilka minut pracy w programie graficznym może niesamowicie zmienić Twój materiał. Spróbuj - zaskoczysz nie tylko rodzinę czy znajomych, a nawet samego siebie! Wówczas możesz do woli edytować swoje zdjęcia bez obawy o straty w jakości. Pozwala Ci to też skorygować błędy w ekspozycji, które mogą przytrafić się podczas robienia zdjęć dronem. Możesz także dostosować temperaturę i tonację barw. W zasadzie dzięki temu formatowi Twoje zdjęcie nie może się nie udać.


Jeszcze jakiś czas temu drony zapisywały zdjęcia wyłącznie w formacie JPEG. W tym przypadku większość informacji jest tracona, są one kompresowane i w efekcie zachowują o wiele mniej szczegółów. JPEG ma jednak swój plus – dzięki niemu możesz przeglądać zdjęcia w aplikacji. Podgląd obrazu w RAWach jest możliwy wyłącznie na komputerze.


Wspomniane przez nas drony marki DJI zapisują zdjęcia jednocześnie w formacie JPEG i RAW.
Jak ma się sprawa z EVO Lite+? Ten dron zapisuje zdjęcia w JPEG i DNG i to może być coś, co Cię skłoni ku zakupie tego modelu Autela. DNG ma nad RAW taką przewagę, że pliki są o ok. 20% mniejsze i to przy zachowania tych samych danych. Dodatkowo, przepływ pracy na tym formacie w programie Lightroom jest szybszy, ponieważ tak jak DNG jest on stworzony przez Adobe. Co ciekawe, model Autel EVO Nano+ obsługuje już format RAW.


Dron do zdjęć - rozdzielczość kamery

zdjecie z drona topdown

Wiadomo, że im większa rozdzielczość zdjęć i tak Mavic Air 2 zachwyca wynikiem aż 48 megapikseli w matrycy 1/2" CMOS. Jest to możliwe za sprawą technologii Quad Bayer, która w uproszczeniu polega na tym, że sąsiadujące piksele razem zbierają informacje o obrazie. Maksymalna rozdzielczość w jego następcy – Mavicu Air 2S to 20 MP, jednak dzięki 1-calowej matrycy CMOS to nim zarejestrujesz więcej szczegółów przy słabym oświetleniu. Podobnie sprawa ma się z Autelem Lite+.

Dron Mavic 3 robi zdjęcia w rozdzielczości 20 MP, ale ze względu na swoją dużą matrycę 4/3 CMOS jest zdecydowanie faworytem, jeśli chodzi o drony do zdjęć. Im większa matryca, tym więcej wpada do niej światła, dzięki czemu Twoje zdjęcia będą miały mniej szumów nawet przy ujęciach nocnych.

Złotym środkiem zdaje się tu być Mini 3 Pro, którego rozdzielczość to tak jak w Air 2 48 MP, ale za to przy większej matrycy 1/1,3'' CMOS.


Zdjęcia panoramiczne i tryby fotografowania

panorama z drona

Podobnie jak w przypadku nagrywania filmów, niesamowitym ułatwieniem przy robieniu zdjęć dronem są tryby fotografowania. Jednym z nich jest SmartPhoto, który rozpoznaje sceny i optymalizuje parametry kamery poprzez dostosowanie ich do 5 kategorii: błękitne niebo, trawa, śnieg, zachód słońca, zielone drzewa. Taką funkcję odnajdziesz w Air 2S oraz Mavicu 3.
Autel Lite+ z kolei posiada 4 tryby fotografowania, które wybierasz przy naciśnięciu jednego przycisku. Na wzór DJI, Autel umożliwił proste dodawanie ścieżki dźwiękowej oraz filtrów w aplikacji Autel Sky.


Ułatwiające wykonanie efektownych zdjęć tryby fotografowania znajdziesz też w Mini 2 czy Air 2. Taką funkcją jest choćby Pano, dzięki której zrobisz zdjęcia panoramiczne. Co prawda w wyższych modelach z wyższą rozdzielczością, panoramy cechują się bardziej imponującą szczegółowością – jak choćby w trybie 100 MP Pano w Mavicu 3. jednak dla początkującego podniebnego fotografa efekty uzyskane modelami z niższej półki cenowej są także więcej niż zadowalające. Kamery w tych dronach umożliwiają także robienie zdjęć w wybranym przez Ciebie interwale czasowym.
Świetną opcją jest także możliwość zrobienia przez drona zdjęcia Tobie i Twoim bliskim czy znajomym. W modelu Lite+, dzięki specjalnemu algorytmowi, dron automatycznie dostosuje obiektyw tak, aby każdy był odpowiednio widoczny na zdjęciu i to za pomocą jednego naciśnięcia.

Podsumowanie

drony do zdjec i filmowania

Naszym zdaniem dla początkującego użytkownika, który chce filmować i robić zdjęcia dronem wyłącznie okazjonalnie, optymalnym rozwiązaniem będzie DJI Mini 2. Dla osób, które skłonne są przeznaczyć trochę większą kwotę, ale dzięki temu cieszyć się zdjęciami i filmami podchodzącymi pod profesjonalne, polecamy Autel EVO Nano+.

 

Jeśli aspirujesz do tego, by Twoje zdjęcia i filmy naprawdę robiły wrażenie, chcesz podszkolić swoje umiejętności, także edytorskie i nie brakuje Ci kreatywności – świetnym rozwiązaniem będzie Air 2. Wyższy model – Mavic Air 2S oraz Mini 3 Pro z kolei zagwarantują profesjonalną jakość także po zmroku, więc to dobry wybór, jeśli jesteś entuzjastą klimatycznych ujęć nocą. Mini 3 da Ci dodatkowo możliwość nagrywania i robienia zdjęć w pionie, co z pewnością ułatwi Ci pracę i zabawę w social mediach.

Jeśli jesteś zwolennikiem formatu DNG i interesują Cię dodatkowe udoskonalenia takie jak funkcja odmgławiania czy nagrywanie dźwięku ze smartfona, warto abyś zastanowił się nad zainwestowaniem większej kwoty w Lite+. Pod warunkiem, że język angielski nie jest Ci obcy - drony Autel mają aplikację wyłącznie w tym języku.


Mavic 3 to natomiast najlepszy wybór dla użytkowników, którzy wiążą swoją przyszłość z podniebną fotografią. Szczególnie wersja Cine, przy odpowiednio wyszlifowanym warsztacie, gwarantuje najwyższą jakość i kunszt kinematyczno-fotograficzny Twoich materiałów.

Autor
Paulina Koreń
Absolwentka UAM w Poznaniu na kierunku Psychologii. Lubi proste rozwiązania, które podnoszą jakość życia i sprzyjają efektowności pracy.
Jest miłośniczką sztuki i natury, więc szczególnie ujmuje ją wykorzystanie nowych technologii do ochrony przyrody i odkrywania jej z innej, szerszej perspektywy.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Dron DJI Air 2S (DJI Mavic Air 2S)

Dron DJI Air 2S (DJI Mavic Air 2S)

5 249,00 zł brutto3 599,00 zł brutto
Dron DJI Mini 3 Pro DJI RC

Dron DJI Mini 3 Pro DJI RC

4 049,00 zł brutto
pixel