Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Chasing M2 Vs Chasing M2 Pro - porównanie

2021-02-10
Chasing M2 Vs Chasing M2 Pro - porównanie

 

Drony podwodne Chasing

Firma Chasing to wiodące przedsiębiorstwo zajmujące się robotami podwodnymi. Marka powstała w 2016 roku i od tego okresu wypuściła aż 5 dronów podwodnych. Klika z nich, zostało nagrodzonych jednymi z najbardziej prestiżowych nagród - między innymi Red Dot Design. Przedwczoraj (9 lutego 2021), zaledwie rok po premierze podstawowego modelu, marka wypuściła udoskonaloną wersję "Pro" drona Chasing M2. Porównamy wersję podstawową z najnowszą i pokażemy co się zmieniło, a ulepszeń jest na prawdę dużo.

 

 

 

Chasing M2 vs Chasing M2 Pro

 

Chasing M2 w porównaniu z  Chasing M2 Pro

Pierwszą różnicą rzucającą się w oczy jest kolor. Obudowa drona Chasing M2 Pro zyskała intensywny pomarańczowy odcień. Producent słusznie stawia na mocne, jaskrawe kolory dzięki czemu drony są dobrze widoczne w wodzie. Wymiary są podobne (380 x 267 x 165 cm), jednak wersja pro jest nieco dłuższa i cięższa o kilogram. Ciężar zarówno jak i gabaryty mają znaczenie jeżeli chodzi o przewóz oraz mobilność sprzętu, dlatego oba drony zostały zaprojektowane tak, aby mogła sobie z tym poradzić jedna osoba.

 

 

 

Długi czas działania

Znaczącym i jednym z głównych ulepszeń w wersji Pro, jest czas działania baterii oraz głębokość na jaką dron może zanurkować. Żywotność akumulatorów została zwiększona z ok. 3 godzin działania do 5 godzin, a to nie wszystko bo....Chasing M2 Pro , działa zarówno z zasilaniem bateryjnym, jak i AC. To oznacza, że ze sprzętu możemy korzystać bez przerwy i bez ograniczeń. Jedyne co chroni nas przed wypłynięciem w siną dal, jest zasięg przewodu jaki posiadamy. W wersji podstawowej mamy do wyboru przewód o długości 100 lub 200 m, a w wersji Pro aż 3 opcje: 200, 300 i 400 m, więc niemal 2 razy więcej. Dodatkowo, Pro daje możliwość zanurkowania do maksymalnej głębokości wynoszącej 150m, czyli aż o 50m więcej niż poprzednik. 

 

 

Dron Podwodny z kamerą 4k Chasing M2

Drony podwodne z kamerą 4K

Zarówno Chasing M2 jak i Chasing M2 Pro posiadają kamerę 4K  z 1/2.3 calową matrycą Sony. Wideo w największej rozdzielczości można nagrywać w 30 kl/s, a w mniejszym formacie (Full HD) nawet w 120 kl/s. Dodatkową funkcją jest nagrywanie w Slow Motion, co umożliwia tworzenie ciekawych ujęć. Zdjęcia 12 Mpix zapewniają świetnej jakości obraz, który można zapisać w formacie JPG oraz DNG. Ponadto oba drony podwodne zostały wyposażone w elektroniczną stabilizacje obrazu która minimalizuje rozmycie i kompensuje drgania urządzeń.

Aby zrobić dobre ujęcie ważna jest kamera, ale nawet najlepsza nie sprosta zadaniu, jeżeli nie ma światła. Dlatego oba podwodne drony zostały wyposażone w dwie lampy o mocy 2000 lumenów z 3 trybami ściemniania.  Takie oświetlenie sprawia, że jakość wizualna jest znacznie lepsza, a  obiekty mają prawdziwy, podwodny kolor.

Silnik zapobiegający blokowaniu się

Specjalny kształt śmigieł i technologia zapobiegająca blokowaniu się silników została zastosowana w dronach Chasing, w celu znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa zatrzymania się silnika, przez ciała obce np. glony czy piasek. Moc napędu w w dronie Chasing M2 Pro jest o 50% większa. Dzięki temu dron w wersji pro może poruszać się szybciej- 4 węzły, we wszystkich kierunkach.

Przydatne akcesoria do drona podwodnego

Istnieje możliwość dołączenia praktycznych akcesoriów do obu dronów, w zależności od tego do czego sprzęt ma być wykorzystany. Oba drony mogą unieść do 1,5 kg obciążenia, dzięki czemu przymocowanie dodatkowej kamerki Go Pro nie stanowi problemu. Producent proponuje m. in.  doczepienie zewnętrznych świateł Led lub sknera laserowego. Najciekawszy z akcesoriów nich to "chwytak" Grabber Claw, który otwiera się i zamyka w niecałe 3 sekundy , a maksymalna siła zacisku to 6 kg.

Wersja Pro jest kompatybilna nie tylko z dodatkami Chasing M2, ale również całym PROfesjonalnym szeregiem zastosowań. Nowe akcesoria mają zostać wypuszczone w marcu 2021, ale jest już ich zapowiedź. Ma to być między innymi konsola do sterowania ze specjalnie zaprojektowanymi przyciskami oraz ekranem o wysokiej jasności dla łatwiejszej nawigacji, stacja dokująca, kamera pomocnicza oraz solar wielowiązkowy. 

Dron podwodny Chasing- dla kogo?

Drony podwodne z kamerą chasing znajdą zastosowanie w szerokim zakresie dziedzin. Od rybołówstwa do inspekcji podwodnych konstrukcji. Mogą spełnić swoje zadanie w poszukiwaniach, akcjach ratunkowych straży pożarnej, sprawdzaniu stanu kadłuba statku lub drożności rur. Drony mogą badać podwodny teren, wykrywać przeszkody a nawet ławice ryb. Urządzenia zostały skonstruowane dla specjalistów, jednak mogą być jak najbardziej wykorzystane przez osoby prywatne. Drony podwodne chasing to nowość, ponieważ wcześniej, maszyny z tak zaawansowanymi funkcjami, były nie tylko droższe ale również dysfunkcyjne. Firma chasing otwiera nowe możliwości dla osób, które mają styczność z wodną infrastrukturą.

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel