Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Aktualności o dronach - Czerwiec 2024

2024-06-06
Aktualności o dronach - Czerwiec 2024

W dzisiejszym artykule przedstawiamy najnowsze informacje ze świata dronów, które zyskują coraz większe znaczenie zarówno w wojsku, jak i w sektorze cywilnym.

Powstaną Polskie wojska dronowe

W sobotę wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił powołanie "wojsk dronowych" – powietrznych, naziemnych, nawodnych i podwodnych. Ma to wzmocnić wschodnie granice Polski w ramach operacji Tarcza Wschód. Drony mają być obecne w każdej jednostce sił zbrojnych, choć szczegóły są jeszcze nieznane.

Podobne plany ma Łotwa, która przeznaczy 20 mln euro na "wojsko dronowe". Litwa, Estonia, Finlandia i Norwegia także ogłosiły inicjatywę stworzenia "muru dronów". Kraje te zauważyły skuteczne wykorzystanie dronów w wojnie na Ukrainie i zamierzają rozwijać krajowy przemysł dronowy oraz szkolić żołnierzy w ich użyciu i obronie przed nimi.

Drony DJI mogą być zbanowane w USA

Kongres USA rozpatrzy w czerwcu ustawę, która może zablokować dostęp do dronów DJI. Jeśli autoryzacje FCC zostaną cofnięte, operatorzy w USA stracą możliwość użytkowania i zakupu nowych dronów DJI. DJI walczy z tą ustawą i zachęca użytkowników do składania głosów przeciwko.

Warto dodać, że projekt ustawy opiera się na nieścisłych twierdzeniach i jest sprzeczny z podejściem technologicznym, które mogłoby poprawić ogólny poziom bezpieczeństwa dronów. 

Amazon dostał pozwolenie na loty dronami

Usługi dostaw dronami rozwijają się najszybciej w USA, gdzie firmy takie jak Zipline, Wing, i Matternet współpracują z gigantami jak Walmart. Amazon, starający się wdrożyć dronowe dostawy od ponad dekady, otrzymał niedawno zgodę FAA na loty BVLOS (poza zasięgiem wzroku operatora).

Aby to osiągnąć, Amazon musiał zaprezentować system DAA (Detect-and-Avoid), który zapewnia wykrywanie i unikanie innych obiektów w powietrzu. Demonstracje odbyły się w obecności inspektorów FAA z udziałem prawdziwych samolotów i balonów. Dzięki nowemu zezwoleniu Amazon planuje rozszerzyć swoje dostawy dronami w Teksasie, umożliwiając klientom zamawianie tysięcy produktów z dostawą tego samego dnia.

Aktualizacja DJI Avata 2

Nowa wersja drona wyścigowego Avata 2 jest już kompatybilna z akcesoriami pierwszej wersji tj. DJI Goggles 2, Goggles Integra, DJI RC Motion 2 i FPV Remote Controller 2. Posiadacze mogą dokupić samego drona, aby cieszyć się nowymi możliwościami.

Podsumowanie

Drony zmieniają oblicze zarówno wojskowości, jak i logistyki. Polska, Łotwa i inne kraje nordyckie inwestują w technologie dronowe, dostrzegając ich potencjał w ochronie granic i prowadzeniu działań obronnych. Tymczasem w USA trwają debaty nad regulacjami dotyczącymi dronów DJI, które mogą wpłynąć na rynek konsumencki i przemysłowy. Amazon kontynuuje swoje innowacyjne podejście do dostaw, a DJI nieustannie wprowadza nowe produkty, które zaspokajają potrzeby zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami i innowacjami w świecie dronów. Zapisz się do naszego newslettera poniżej.

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel