Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Airpeak - Sony wchodzi na rynek dronów!

2020-11-10
Airpeak - Sony wchodzi na rynek dronów!

Drony od firmy Sony - czy elektroniczny gigant podbije rynek dronów?

Zaryzykuje stwierdzenie, że chyba każdy zna japońską firmę Sony, jednego z największych producentów elektroniki na świecie. Nawet jeżeli nie do końca kojarzycie tę markę, z dużym prawdopodobieństwem matryca w Waszym smartfonie pochodzi właśnie od tego giganta. Jest to marka istniejąca od 1946 roku i ma wiele sukcesów na swoim koncie.

PlayStation, Xperia, Walkman, Discman, Bravia, Alpha - to tylko część produktów Sony, które zdobyły ogromną popularność. 

produkty sony

Sony wchodzi na rynek dronów

Już wiosną 2021 roku zobaczymy Sony Airpeak. Pojawienie się informacji o wejściu na rynek dronów firmy Sony jest dla nas bardzo radosną informacją! Rok 2020 można uznać za ciężki i na pewno bardzo nietypowy, podczas gdy wiele przedsiębiorstw przez pandemie spowodowaną covid-19 jest zmuszona zwolnić obroty, o tyle na rynku dronów robi się coraz ciekawiej! Firma DJI może czuć coraz wyraźniej oddech konkurencji na plecach, jedynym zagrożeniem nie są tylko drony od Sony. Na europejskim rynku lada moment pojawi się amerykańskie Skydio, a nie tak dawno temu zawitał Autel, który zyskuje coraz większą popularność. Monopol, który obecnie posiada firma DJI na światowym rynku dronów może w przeciągu dwóch, trzech lat nie być już taki oczywisty. 

Konkurencja jako benefit dla rynku dronów

Pojawienie się na rynku dronów kolejnej firmy to dobry znak dla użytkowników tych nowoczesnych urządzeń. Konkurencja sprawia, że DJI nie może osiąść na laurach. Przystępniejsze ceny dronów - jak wyglądałby rynek konsol gdyby PlayStation nie rywalizowało z Xbox’em od Microsofu? Można stwierdzić, że ceny byłyby dużo wyższe. Walka o klienta toczy się nie tylko o kwotę końcową. Często ważniejsza jest lepsza funkcjonalność, parametry oraz możliwości drona. Jednym słowem - większe środki przeznaczone na rozwój oraz wyciąganie asów z rękawa. Wyścig na rynku bezzałogowo staje się coraz bardziej ciekawy, w wyniku czego, my konsumenci, będziemy mogli wyposażyć się w coraz to bardziej zaawansowane urządzenia. 

Rynek dronów rośnie z roku na rok

Prawdopodobnie Sony oraz inne firmy od dawna obserwują i analizują rynek dronów, a także jak pokazało Sony, nawet opracowują i budują swoje modele. GoPro z modelem Karma, który był ciekawym dronem niestety przegrała maraton. Uważamy, że miał na to wpływ zły początek i pierwsze “awaryjne” modele oraz  zbyt wysoka cena. Może gdyby Karma zadebiutowała rok albo dwa wcześniej ta rywalizacja wyglądałaby inaczej. Ciekawostka: w momencie gdy ceny dronów Karma zostały obniżone o 1000 zł i wynosiła wraz z kamerą ok. 3000 zł (sama kamera 1500 zł) był to hit sprzedaży, który pokazał, że nie wszyscy muszą posiadać drony DJI. Sony posiada bardzo duże zaplecze technologiczne, doświadczenie oraz budżet. Synergia tych zmiennych może zaowocować bardzo ciekawymi rozwiązaniami. Liczymy, że firma nie będzie wzorować swoich produktów na konkurencji tylko zrobi to po swojemu, trzymamy kciuki, aby zaskoczyli nas czymś innowacyjnym. Marka posiada wielu fanów oraz zwolenników przekonanych do jakości produktów. Wypuszczenie na rynek drona Sony, nieważne jakie konkretne parametry będzie miał, czas lotu i zasięg może zejść na dalszy plan. Znaczek “Sony” może być odpowiednim argumentem zakupowym, jeżeli będzie on w odpowiednim budżecie. 

Sony Airpeak - pierwsze informacje

Firma na swojej stronie pisze, że drony Sony mają pojawić się wiosną 2021 roku, co jest bardzo prawdopodobne, bo dron już istnieje i jest w fazie testów. Produkt sonego ma wspierać kreatywność twórców wideo, przyczyniać się do rozwoju branży rozrywkowej, a także poprawiać wydajność i przynosić oszczędności w różnych branżach. Ponadto możemy spodziewać się inteligentnych rozwiązań w zakresie rozpoznawania przeszkód, sterowania dronem oraz bezpieczeństwa lotu. Pojawią się też słowa na temat sztucznej inteligencji, co może wskazywać na rodzaj “sprytnego” drona pokroju Skydio. Sony Alpha, CyberShot - Firma Sony znana jest z wysokiej jakości obrazu. Takiej też oczekujemy od drona lub dronów, które prawdopodobnie pojawią  się w 2021 roku.

Na krótkim nagraniu widać niewiele. Widzimy silnik bezszczotkowy oraz składane śmigła - zapewne pierwszy model nie będzie dronem rekreacyjnym. W tle widać poruszające się ramię. Zakładamy, że modeli będzie kilka. Pewnie znajdzie się konkurencja dla DJI Mavic, serii która obecnie jest największym hitem sprzedaży. Liczymy również na model przemysłowy. Do dnia prezentacji nowych produktów Sony powinno zdradzić nam trochę więcej szczegółów na temat swojego najnowszego przedsięwzięcia. Trzymamy kciuki za drony Sony i czekamy z niecierpliwością na rok 2021.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel