Zapisz na liście
Stwórz nową listę

[Recenzja] - DJI Robomaster S1 - pierwszy kontakt z robotem

2019-11-05
[Recenzja] - DJI Robomaster S1 - pierwszy kontakt z robotemTym produktem firma DJI zaskoczyła praktycznie wszystkich. Firma, która głównie słynie z latających dronów wydała edukacyjnego robota, który ani na chwilę nie wzbija się w powietrze. Wyglądem przypomina robota z filmów, gier komputerowych, ale nie można przypisywać go wyłącznie do zabawek dla najmłodszych, bo zafascynują nie jednego dorosłego (przykład? Ja!) S1 pozwala użytkownikom poznać świat nauki (matematyki, fizyki, programowania). Im bardziej brniemy w jego funkcje, tym więcej odkrywamy.

DJI Robomaster S1 - co to w zasadzie jest?

Nazwa Robomaster S1 pochodzi od angielskiego 'First step', co oznacza 'pierwszy krok', ponieważ ma on być pierwszym krokiem do świata inżynierii i robotyki oraz sztucznej inteligencji. Z drugiej strony, został on mianowany zabawką przyszłości, do której nie musimy być specjalistami od kodowania. Ale zabawa Robomasterem z pewnością pomoże nam się takim specjalistą stać. 
DJI Robomaster S1 to modułowa konstrukcja, składająca się z 46 komponentów.
Przez nasze ręce przechodzi każda najmniejsza śrubka, kabel, dzięki temu jesteśmy świadomi jak robot jest zbudowany, możemy go do woli rozkręcać, składać i modyfikować.Producent pracuje też nad dodatkowymi modułami, które mają zwiększyć jego funkcjonalność - na stronie DJI widzimy go, np. w wersji z wysięgnikiem:

 
Źródło: https://www.dji.com/sk/robomaster-s1


W wersji standardowej, Robomaster przypomina trochę monster trucka i jak przystało na ogromne samochody, w nim również zastosowano napęd 4x4. Ruch dookolny 4WD zaskoczy niejednego obserwatora - nasz pojazd sprawnie zmienia kierunki, nie jest to klasyczny skręt kół w prawo/lewo, a to za sprawą kół składających się z 12 wałków. Dzięki temu odnosimy wrażenie, że ta maszyna po prostu pływa...Pamiętacie jak porusza się motocykl Batmana w filmie? Tutaj wygląda to podobnie.

Wydajny procesor, robocia funkcjonalność

Wydajny procesor zastosowany w S1 pozwala na jednoczesne korzystanie z kilku funkcji, zabezpieczając system przed przeciążeniem. Robot jest w stanie śledzić wyznaczone linie na podłodze, pokonując przy tym konkretną trasę - wystarczy stworzyć ją liniami, a nasz robot bez problemów po niej pojedzie.
Funkcją, znaną już z dronów, jest śledzenie obiektu. S1 rozpozna i zacznie podążać za wskazaną osobą, jednak nie należy wystawiać go na częste i gwałtowne zmiany kierunków śledzenia, bo robot po prostu nas zgubi, więc sportowcom raczej ta funkcja nie przypadnie do gustu.
Robot potrafi również rozpoznawać gesty i dźwięki, a także 44 różne znaki, które napotka - cyfry, litery, znaki specjalne.

Siedząc w innym pomieszczeniu ze smartfonem, poprzez aplikację można kierować robotem bez utraty zasięgu. Przekazywany nam obraz jest w dobrej jakości - S1 wyposażony jest w aparat 5 Mpix i kamerę Full HD. Dla własnych potrzeb dokumentowania starć z innymi robotami czy jazdy po arenie to w zupełności wystarcza. Jeśli zaś chodzi o kwestię przemieszczania się po pomieszczeniach, łącznie z ciemnymi zakamarkami, nie będzie to dla Robomastera, posiadającego aż 31 czujników mapujących otoczenie, żadnym problemem.

Najważniejsza kwestia - programowanie

Kluczową funkcją Robomastera jest możliwość programowania go przez użytkownika językami Sketch 3.0 i Python. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że DJI dąży do miana pioniera w propagowaniu umiejętności kodowania od najmłodszych lat. Robomaster wcale nie musi służyć tylko do robocich walk (chociaż możliwość zaciekłej walki, w której każde trafienie jest rejestrowane przez inteligentny pancerz i liczone jako punkt, jest bardzo kusząca), możemy nawet zrobić z niego pomocnika w kuchni czy garażu.

DJI inspiruje do nauki kodowania poprzez cykl kursów 'Road to Mastery' dostępnego w aplikacji RoboMaster. Producent stworzył też RoboAcademy oferującą samouczki w formie nagrań video i przewodniki przybliżającą zagadnienia z dziedziny robotyki i programowania. Podstawową i bardzo rzeczową dawkę wiedzy znajdziemy na stronie samego producenta
Jeśli zaś z kolei użytkownik posiada już taką wiedzę , może programować własne funkcje urządzenia, np. zmieniające sposób poruszania się S1 czy odtwarzać dźwięki za pomocą Scratcha.

DJI Robomaster S1 pretenduje do miana idealnego prezentu dla najmłodszych, aby w atrakcyjniejszy sposób zachęcić ich do nauki, zainteresować, a przy tym pozwolić na zabawę. Starsi z kolei sami z ciekawości włączą robota, aby zaznać odrobiny nietypowej rozrywki. Efekciarskie diody LED, efekty dźwiękowe, odrzuty podczas wystrzału, możliwość szybkiego poruszania się w każdym kierunku, a do tego umiejscowienie kamery i gimbala z działkiem i laserem wywołujące wrażenie, że nasz roboci kolega ma prawdziwą osobowość...kto by się nie skusił :).
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

DJI RoboMaster S1

DJI RoboMaster S1

2 499,00 zł brutto
pixel