Gdyby zapytać miłośników dronów jak rozpoczęła się ich przygoda z tymi maszynami, usłyszelibyśmy zapewne wiele rozmaitych historii – od nagłej fascynacji, która kimś zawładnęła po stopniowe przekonywanie się do bezzałogowych pojazdów latających. Załóżmy, iż właśnie znajdujemy się na początku swojej drogi w świecie dronów. Od czego powinniśmy zacząć budowanie swojej wiedzy i jak wygląda nauka latania dronem?

Po pierwsze należy zorientować się w przepisach dotyczących użytkowania dronów oraz ogólnych zasad bezpieczeństwa, jeśli mamy latać dronami profesjonalnymi. Dodatkowo dobrze byłoby mieć choćby podstawowe rozeznanie w budowie bezzałogowego pojazdu latającego, ponieważ w przypadku niewielkich uszkodzeń, sami będziemy mogli dokonać niezbędnych napraw. Jednak aktualnie producenci dronów konstruują i budują tak ostateczne modele byśmy nie musieli zaglądać do środka drona.

Latanie dronem krok po kroku

Myśląc o zakupie pierwszego drona bierz pod uwagę raczej sprzęt amatorski lub co najwyżej półprofesjonalny. Pierwsze próby lotu bywają dosyć niezdarne i często dochodzi do uszkodzeń śmigieł czy nieprzewidzianych stłuczek. Aby nauczyć się podstawowego manewrowania wystarczą drony-zabawki w cenach nieprzekraczających 200 zł. Poleca się je również z innego względu – ich niewielkich rozmiarów. Zwykle mówiąc o lataniu dronem na myśl przychodzi nam otwarta przestrzeń, jednakże do nauki równie dobrym środowiskiem będzie wnętrze mieszkania. Zaletą „lotów” odbywanych w przestrzeni zamkniętej jest brak czynnika, nad którym nie możemy zapanować – niespodziewanych zmian pogody i podmuchów wiatru.

Nauka latania dronem na bazie doświadczeń innych pasjonatów

Warto również nawiązać kontakt z innymi miłośnikami dronów, można tego dokonać chociażby zapisując się do odpowiedniej grupy na portalach społecznościowych czy szukając for w internecie. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do wielu nowinek ze świata bezzałogowych maszyn latających oraz wiedzy i doświadczenia innych członków grupy. Dodatkowo, co jakiś czas organizowane są festiwale i spotkania fanów dronów, warto więc zainteresować się również uczestnictwem w tego typu wydarzeniach.

Szkolenia pod okiem specjalistów

Jeśli jednak łakniesz bardziej profesjonalnej wiedzy, warto abyś zainteresował się szkoleniami, które znajdują się w ofercie wielu firm w Polsce. Pomogą Ci one zapoznać się zarówno z podstawami kierowania dronem, jak i, na późniejszym etapie, z zagadnieniami bardziej skomplikowanymi.

Pamiętaj jednak, iż nawet posiadając już odpowiednie umiejętności nie możesz pozwolić sobie na wszystko – w wielu kwestiach prawo lotnicze jest dość restrykcyjne w temacie lotów bezzałogowymi pojazdami latającymi. Jeżeli nie posiadasz kwalifikacji UAVO nie możesz używać drona w celach zarobkowych, oraz czasem możesz nie dostać zgody na lot dronem w centrach miast, nie mówiąc już o lataniu w pobliżu lotnisk oraz budynków rządowych. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jeden fakt, często pomijany przez osoby wyjeżdżające za granicę – lokalne prawo może znacznie odbiegać od norm przyjętych w naszym kraju. Warto więc zawczasu przestudiować je choćby pobieżnie, aby później uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które mogą skończyć się konfiskatą sprzętu bądź nawet podejrzeniami o szpiegostwo. Choć początki nauki latania dronem bywają trudne to z pewnością warto znaleźć w sobie samozaparcie aby opanować sterowanie tymi maszynami, gdyż otworzy to przed nami całkiem nowy świat i da szansę poznania fascynujących ludzi.